Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
22.02.2024 11:00

SAŽP v Banskej Bystrici ukončila takmer dva roky trvajúci projekt Klíma Best


Snímka zdroj: SAŽP


Záverečná konferencia v sídle Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v Banskej Bystrici v stredu oficiálne ukončila takmer dva roky trvajúci projekt Klíma Best.


Jeho cieľom bolo informovať, inšpirovať a mobilizovať verejnosť i rôzne cieľové skupiny na jednoduché a efektívne opatrenia na ozdravenie klímy v nadchádzajúcom desaťročí. TASR o tom informovala hovorkyňa SAŽP Michaela Pšenáková.        

"Dôležitou súčasťou projektu bolo partnerstvo s dvoma nórskymi organizáciami, ktoré zaručilo cennú výmenu bilaterálnych skúseností, poznatkov i osvedčených postupov v oblasti rozumného a bezemisného vykurovania alebo udržateľnej mobility a zelenej infraštruktúry v mestách," konštatovala Kristína Wimmerová z občianskeho združenia Ekoenergia, ktoré bolo lídrom projektu.        

V Bioklimatickom parku Drienová pri Rajci sa uskutočnila verejná prezentácia jednoduchých praktických opatrení a na to nadväzovalo niekoľko druhov informačných aktivít, ako workshopy Voda pre klímu, solárne jazdy na elektrobicykloch, festivaly krajiny a klímy, praktické semináre o čistom vykurovaní alebo lektorované prehliadky prírode blízkych opatrení v teréne.        

"Viac ako 2000 účastníkov takto získalo praktické skúsenosti alebo nadobudlo nové poznatky v oblasti adaptácie a zmierňovania vplyvov zmeny klímy. Aktivity boli cielené na širokú verejnosť, nechýbali ani študenti, zástupcovia verejnej správy, súkromného alebo neziskového sektora. Workshopy pre klímu, zamerané na prírodné vodozádržné opatrenia, zaujali aj zástupcov gréckeho a slovenského ministerstva životného prostredia," zdôraznila Pšenáková.       

 Vďaka projektu prešiel zmenou aj areál SAŽP v Banskej Bystrici. Pribudli dva prístrešky na bicykle, z toho jeden disponuje solárnym nabíjaním, kontajner na povrchové zachytávanie dažďovej vody, stanovištia a napájadlá pre hmyz či vtáky a biodiverzitná lúka s kvitnúcimi druhmi pôvodných rastlín. Tieto opatrenia dopĺňali informačné podujatia a propagačno-vzdelávacie materiály.       

 "V rámci projektu bolo otvorené aj Info Klíma Centrum v Rajci, ktoré zostáva v prevádzke i po skončení projektu a bude informovať o aktivitách Bioklimatického parku Drienová, ktoré upozorňujú na klimatickú zmenu ako na problém s najvyššou prioritou," dodala Pšenáková.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.04.2020
Na mládežnícky štadión je v rozpočte určených vyše 1,5 milióna eur
So stavbou mestského mládežníckeho štadióna v banskobystrickej časti Radvaň by sa mohlo začať už na prelome mája a júna.
viac
13.01.2021
O projekt Zelenej obnovy rodinných domov je záujem
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia žiadajú verejnosť, aby vyčkala na oficiálny začiatok výzvy. Prihlasovať sa skôr, než je zverejnená výzva, nie je potrebné.
viac
03.02.2021
Cezhraničný projekt o klíme a Dunaji obohatil žiakov o nové poznatky
Zvýšiť povedomie o problematike klimatickej zmeny a jej dosahu na rieku Dunaj v pohraničnom regióne Slovenska a Maďarska bolo cieľom projektu cezhraničnej spolupráce bratislavskej Petržalky a mestskej časti Budapešť-Újbuda.
viac
14.02.2022
Na hokejbalové ihrisko a skatepark vyčlenila B. Bystrica 150 000 eur
Na vybudovanie dočasného hokejbalového ihriska a skateparku vyčlenila samospráva Banskej Bystrice v tomto roku 150 000 eur. V rámci projektu mesto aktuálne pripravuje projektovú dokumentáciu. Uviedol to primátor mesta Ján Nosko.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %