Štvrtok 22.10.2020
Dnes má meniny 
Sergej
°C
08.06.2020 08:05

Schválené projekty kreatívnych centier by mali začať kontrahovať v lete


Integrovaný regionálny operačný program (IROP).


V prípade tzv. centralizovanej výzvy na podporu zakladania kreatívnych centier a zvýšenia dopytu po kreatívnej tvorbe sa v súčasnosti realizuje odborné hodnotenie projektov, ktoré sa uchádzajú o nenávratný finančný príspevok. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry (MK) SR.


„Predpokladaný termín ukončenia všetkých procesov a uzatvárania zmlúv je koniec leta,” uviedol rezort v súvislosti s podporou, o ktorú sa mohli uchádzať vyššie územné celky, krajské mestá, prípadne organizácie ministerstiev v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a prioritnej osi Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch.

„Ministerstvo prijalo 15 žiadostí o nenávratný finančný príspevok v celkovej sume 126,7 milióna eur,” pripomenul rezort, ktorý je v tomto prípade sprostredkovateľským orgánom. Indikatívna výška finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených na výzvu predstavuje 87,8 milióna eur, k zdrojom EÚ je vyčlenená príslušná výška finančných prostriedkov štátneho rozpočtu.

V návrhu záverečného účtu MK za rok 2019, ktorý vo štvrtok (4. 6.) vzala vláda na vedomie, bilancuje rezort aj vyhodnotenie tzv. decentralizovanej výzvy na podporu malých a stredných podnikateľov v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu. V správe tiež avizuje, že v roku 2020 by mohlo prísť k vyhláseniu ďalšej výzvy. Súčasné okolnosti však menia plán pripravovaný ešte v septembri 2019. „Vzhľadom na aktuálnu situáciu a opatrenia prijímané v súvislosti s COVID-19 došlo k prehodnoteniu vyhlásenia uvedenej výzvy. Stane sa tak v prípade dostatočného objemu alokovaných prostriedkov. O prípadnom novom termíne vyhlásenia výzvy budeme informovať prostredníctvom webstránky MK SR,” uviedol rezort.

V prípade uzavretej výzvy, v ktorej odborní hodnotitelia schválili 267 žiadostí, je aktuálne kontrahovaných 262 projektov vo výške 35,4 milióna eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.05.2017
O eurofondovú podporu kreatívneho priemyslu sa uchádza vyše 600 projektov
Ministerstvo kultúry (MK) SR prijalo prostredníctvom decentralizovanej výzvy na podporu kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku žiadosti o nenávratný finančný príspevok pre vyše 600 projektov.
viac
27.07.2017
Schvaľovanie žiadostí o podporu kreatívneho priemyslu sprevádza spor
Formalizmus a sporný výklad zákona mali zabrániť desiatkam subjektov uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok v dotačnej výzve na podporu kreatívneho priemyslu.
viac
04.01.2018
Malých farmárov podporí agrorezort piatimi miliónmi eur
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyhlásilo výzvu na podporu malých farmárov. Chce tak pomôcť malým poľnohospodárom pri štarte podnikateľskej činnosti a rozvoji rastlinnej aj živočíšnej výroby v krajine.
viac
25.06.2020
Výzva rezortu kultúry na kultúru znevýhodnených skupín
Ministerstvo kultúry SR zverejnilo Výzvu na podporu projektov z programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2020 v rámci dotačného systému ministerstva na rok 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %