Utorok 20.10.2020
Dnes má meniny 
Vendelín
°C
29.09.2020 11:20

Sčítanie domov v Nitrianskom kraji vysoko prekračuje slovenský priemer


Ilustračná snímka.


Počas letných mesiacov pokračovala prvá fáza sčítania obyvateľov, domov a bytov. Do sčítania je zapojených všetkých 2927 slovenských obcí.


Percento editovaných bytov stúplo aj počas letných mesiacov, za celé Slovensko sa blíži k 50 percentám. V Nitrianskom kraji dosiahol počet editovaných bytov 64 percent, čo vysoko prekračuje slovenský priemer, informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky.       

V Nitrianskom kraji je do sčítania zapojených 354 obcí, pričom podiel rozpracovaných bytov je najvyšší v rámci Slovenska. V auguste sa podarilo až 12 obciam finalizovať sčítanie, takmer 100 percent sčítaných bytov je aj v meste Želiezovce. „Údaje zo sčítania budú slúžiť pre mesto ako podklady k pripravovanej kanalizácii a k budovaniu cestnej infraštruktúry mesta, v neposlednom rade budú použité ako podklad na prípadné zmeny a doplnky územného plánu mesta. Mesto tiež získa poznatky o stave bytového fondu a rodinných domov,“ povedal primátor Ondrej Juhász.       

Na sčítanie domov a bytov má mesto Želiezovce vyškolené tri poverené osoby, ktoré v prvej fáze sčítania robili územnú prípravu a spolupracovali so správcovskými spoločnosťami. „V druhej fáze sme začali pracovať na samotnom sčítaní. Keďže je systém veľmi prehľadný, umožňuje efektívne elektronické sčítanie, pracovalo sa s ním bez komplikácií,“ zhodnotil Juhász.      

Komjatice v okrese Nové Zámky, s počtom 4284 obyvateľov štvrtá najväčšia obec Nitrianskeho kraja, mali už v priebehu augusta sčítaných 1480 bytov, čo predstavuje 100 percent. „Zamestnanci úradu dohľadávali niektoré informácie fyzicky, priamo v teréne, čím získali hodnoverné údaje, podklady na ďalší rozvoj obce,“ povedal starosta Peter Hlavatý. Podľa prednostu obecného úradu Jozefa Šveca budú štatistiky slúžiť na evidenciu obyvateľov, ľahšie vyhľadávanie v systémoch, plánovanie infraštruktúry i sprehľadnenie daňovej politiky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.04.2020
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - informačné videá pre obce
Štatistický úrad Slovenskej republiky (ďalej len „ŠÚ SR“) ako subjekt poverený vykonaním integrovaného sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 (ďalej len „SODB 2021“) plánuje v tomto roku v rámci prípravnej fázy projektu uskutočniť viaceré aktivity s cieľom informovať o SODB 2021 obce SR.
viac
19.09.2020
Banskobystrický kraj patrí v sčítaní obyvateľov k najrýchlejším
V Banskobystrickom kraji je v rámci prvej fázy projektu Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 editovaných už viac ako 57 percent bytov. V rámci Slovenska tak kraj patrí k trojici najrýchlejších, informovala o tom zo Štatistického úradu SR hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.
viac
26.09.2020
Sčítanie obyvateľov bude pre mesto zásadné, chystá preto aj kampaň
Budúcoročné sčítanie obyvateľov na Slovensku bude pre mesto Bratislava zásadné. Vyhlásil to bratislavský primátor Matúš Vallo počas štvrtkového (24. 9.) rokovania bratislavského mestského zastupiteľstva.
viac
06.10.2020
ZMOS spracoval newsletter k PPP v samospráve
Združenie miest a obcí Slovenska sa v rámci analytickej štúdie venovanej alternatívnemu financovaniu municipálneho rozvoja zameralo na rôzne formy získania financií pre mestá a obce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %