Online rokovanie sekcie dopravy a výstavby Rady ZMOS (Zdroj: ZMOS)
Online rokovanie sekcie dopravy a výstavby Rady ZMOS viedol jej predseda Peter Vajda, starosta obce Nededza. Členovia v utorok 29. apríla 2025 venovali prvému bodu rokovania, ktorým bola informácia o pripravovanej zmene Vyhlášky Ministerstva vnútra o dopravnom značení.
Cieľom úpravy vyhlášky Ministerstva vnútra č. 30/2020 Z. z. o dopravnom značení je zjednodušenie a sprehľadnenie dopravného značenia, ako aj odstránenie nadmerného množstva značiek, ktoré môžu byť pre vodičov mätúce.
Okrem toho sa počíta so zavedením nových značiek, ktoré budú reagovať na aktuálny vývoj v doprave, ako napríklad značky pre elektro-bicykle. Vyhláška by mala byť zosúladená s normami platnými v iných krajinách a odstrániť existujúce nedostatky. Účastníci rokovania sa zaujímali aj o plánované zmeny týkajúce sa žltých čiar vyznačujúcich úsek cesty, kde je z obidvoch strán zakázané zastavenie a státie vozidiel. ZMOS sa aktívne zúčastňuje pracovných stretnutí zvolávaných k tejto problematike.
Ďalším dôležitým bodom rokovania bola digitalizácia autobusových zastávok v súvislosti s aktuálnou výzvou na podporu rozvoja udržateľnej mobility mimo Bratislavského kraja. Do výzvy sa môžu zapojiť obce, mestá a samosprávne kraje, pričom podmienkou pre získanie finančných prostriedkov je obnova autobusových zastávok s prvkami digitalizácie.
V rámci rokovania bolo predstavené integrované riešenie, ktoré zahŕňa dodávku moderných zastávok, digitálnych kioskov a softvéru na sledovanie polohy autobusov. Zastávky môžu byť vybavené rôznymi prvkami, ako sú reklamné plochy, obrazovky s informáciami o odchodoch a meškaní autobusov, mapy a platobné kiosky. Pre zvýšenie bezpečnosti je možné inštalovať aj kamerový systém. Účastníci sa zaujímali aj o oprávnenosť nákladov na digitalizáciu v rámci eurofondov.
V závere rokovania boli prezentované informácie z Rady ZMOS týkajúce sa novej stavebnej legislatívy a jej pripravovaných zmien. Nová legislatíva je už platná a účinná, avšak na jeseň 2025 sa plánuje jej novela, ktorá by mala zohľadniť podnety z aplikačnej praxe.
Jej cieľom je upraviť ustanovenia týkajúce sa napríklad precizovania slovného spojenia „ jednotný súvislý celok v území „§ 15 ods. (2) zákona 25/2025, ale i vydávania záväzného stanoviska k projektu stavby na ohlásenie (bude treba len k ohláškam na budovy od 25 do 50 m2, nove komunikačné siete a billboardy. Kurníky, schodíky, plôtiky, bazény a pod. budú teda naďalej bez potreby k ohláške prikladať aj záväzné stanovisko obce). Účastníci rokovania boli vyzvaní, aby zasielali návrhy pripomienok k stavebnému zákonu, ktoré budú zosumarizované a uplatnené pri príprave jeho novely.
Členovia sekcie privítali návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa dopĺňa zákon č. 25/2025 Z. z. Stavebný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý sa týka dvoch zásadných oblastí úprav.
Prvou je zvýšenie hornej hranice sadzby poplatku za rozvoj a druhou je rozšírenie možností využitia výnosu z poplatku na rozvoj na okruh ďalších vymedzených oprávnených výdavkov. Dôvodom návrhu zvýšenia hornej hranice sadzby poplatku za rozvoj od 3 eur do 60 eur za každý, aj začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti stavby je inflácia a s ňou súvisiaci nárast cien stavebných materiálov a prác.
Výnos bude možné použiť na širší okruh oprávnených výdavkov, ako napríklad nadobudnutie nehnuteľností pre školy, sociálne bývanie, kultúrne zariadenia, parky, dopravnú a technickú infraštruktúru, opatrenia na zadržanie vody, verejný vodovod a kanalizáciu, obstaranie zariadení na údržbu obce, územnoplánovaciu dokumentáciu, podporu verejnej dopravy, tvorbu štúdií a analýz a pozemkové úpravy.
Zavedenie možnosti pre obce vyhodnocovať pozitívny dopad investície na rozvoj komunity umožní obciam poskytnúť zvýhodnený miestny poplatok za rozvoj pre určité typy investícií, napríklad malometrážne nájomné byty. Pre obce sa navrhuje zaviesť povinnosť informovať o výške výnosu z miestneho poplatku za rozvoj a jeho použití za predchádzajúci kalendárny rok každoročne do 30. júna. Toto opatrenie má zvýšiť transparentnosť nakladania s verejnými zdrojmi a umožniť obyvateľom obce podieľať sa na tvorbe verejných politík.
Členom sekcie bola poskytnutá informácia o pripravovanom 37. sneme ZMOS, ktorý sa uskutoční 27. - 28. mája 2025 v priestoroch Incheba Bratislava. Na 37. snem ZMOS sú navrhnuté priority z oblastí, ktoré reflektujú na aktuálne potreby miest a obcí, vychádzajú zo zhromaždených podnetov, požiadaviek a uznesení snemov regionálnych združení ZMOS s cieľom zjednotiť postoj členskej základne a definovať kľúčové oblasti, na ktoré sa má ZMOS v najbližšom období sústrediť.
Členovia Sekcie dopravy a výstavby sa vzájomne dohodli na prezenčnom rokovaní v júni 2025.