Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
17.02.2022 11:33

Senecká synagóga je tesne pred dokončením


Senecká synagóga. Snímka zdroj: (BSK).


Rekonštrukcia synagógy v Senci, ktorú realizuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK), sa blíži do finálnej etapy. Po dokončení ožije kultúrou, pripomenie minulosť židovskej komunity a uchová aj vzácny rituálny kúpeľ mikve či murovanú pec.


Chýbať nebude ani záhrada. Aktuálne župa dokončuje vnútro hlavnej budovy a hotová je aj prístavba za synagógou. Zároveň prebieha verejné obstarávanie na úpravy interiéru. Synagóga by mala byť sprístupnená verejnosti na jeseň tohto roku.

„Je to historický klenot, ktorý by bez zásahu župy schátral. Kedysi významnému chrámu sme vrátili dôstojnosť. Po otvorení bude slúžiť všetkým a budeme sa v nej stretávať na koncertoch, workshopoch, výstavách a diskusiách. Záchrana synagógy v Senci je konkrétnym príkladom, že na pamiatkach v kraji nám záleží,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

Pri rekonštrukcii dvora boli objavené zabudnuté a nesmierne vzácne rituálne kúpele mikve, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou judaistickej viery. Majú v prvom rade očistnú funkciu a to rovnako pre ženy ako aj pre mužov. Využitie kúpeľov mikve malo dôležitú úlohu nielen ako súčasť rituálov, ale aj ako súčasť každodenného života rodiny. Mikve pozostávalo z priestoru prezliekarne, následne samotného obdĺžnikového bazéna s vodou a z druhej strany z kúreniska s nádržou. Voda bola privádzaná čerpadlom zo studne a nesmela sa ohrievať priamo. Takéto zachované kúpele sú slovenskou raritou.

„Po dokončení ožije synagóga kultúrou. Pripravujeme expozíciu a vybavenie na organizáciu koncertov, premietania a iných podujatí. Komunitná záhrada ide do druhej etapy, v súčasnosti tvoríme projekt. Jej obnovu konzultujeme s Krajským pamiatkovým úradom, špeciálne nález rituálneho kúpeľa mikve a historickej murovanej pece, pravdepodobne určenej na pečenie macesu. Obe budú zakonzervované, aby boli zachované pre budúce generácie,“ vysvetlila vedúca oddelenia kultúry BSK Svetlana Waradzinová.

BSK pripravuje aj obsahovú náplň a fungovanie budúceho kultúrno-kreatívneho centra. V budove sa oživí aj historický odkaz, súčasťou expozície budú aj tehličky s menami rodín seneckej židovskej komunity. Synagóga bude osvetlená a bude mať moderný informačný systém.

„Obnovu pamiatok a kultúrneho dedičstva považujem za nesmierne dôležitú, aj keď nepatrí medzi hlavné kompetencie župy. Rekonštrukcia seneckej synagógy ide do finále a my sme sa rozhodli, že odkúpime a zachránime aj synagógu vo Svätom Jure. V súčasnosti nie je prístupná verejnosti a chátra. Hrozí, že sa začne rúcať strecha či steny. Zachrániť sme sa ju rozhodli doslova v hodine dvanástej. Plánujeme postupnú obnovu a možno ako v prípade synagógy v Senci, objavíme aj tu skryté poklady,“ uzavrel predseda BSK Juraj Droba.

Autor: (Lucia FORMAN, hovorkyňa BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2018
Mesto Holíč získalo dotáciu na Koniareň viac ako pol milióna eur
Mesto Holíč získalo z Ministerstva kultúry (MK) SR dotáciu vo výške 588 860 eur. Finančné zdroje sú viazané na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Holíčsky zámok – Koniareň. Zmluva bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.
viac
14.02.2020
Prešovský kraj bude revitalizovať dve župné školy v Kežmarku za 6 miliónov eur
Prešovský samosprávny kraj chce riešiť nevyhovujúci stav školských budov v Kežmarku. Aktuálne pripravuje revitalizáciu Gymnázia P. O. Hviezdoslava a v jeho areáli i prístavbu pre Školu umeleckého priemyslu.
viac
02.06.2021
Za takmer 900 000 eur obnovia neologickú synagógu v Trenčíne
Židovská náboženská obec v Trenčíne zrekonštruuje z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a zo štátneho rozpočtu neologickú synagógu v Trenčíne.
viac
03.11.2021
Obnovené pamiatky môžu súťažiť o Fénixa
Ministerstvo kultúry ocení najlepšie obnovené či zrekonštruované pamiatky. Ich majitelia sa môžu so svojimi projektmi prihlásiť do celoštátnej súťaže Kultúrna pamiatka roka - Fénix. Informovali o tom z rezortu kultúry.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %