Pondelok 25.05.2020
Dnes má meniny 
Urban
°C
28.09.2019 04:20

Šiesty ročník Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja


Ilustračný výrez programu


Šiesty ročník Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho krajas prívlastkom legendárny, sa uskutoční v utorok 1. októbra 2019, kedy sa už po šiestykrát otvoria brány župného úradu v Trenčíne širokej verejnosti.


Počas Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja 2019 sa už tradične všetky vekové kategórie budú môcť oboznámiť s kompetenciami krajskej samosprávy a činnosťou inštitúcií v jej zriaďovateľskej pôsobnosti, a to prostredníctvom diskusných blokov, prezentácií, súťaží a výstav. Aktuálny šiesty ročník DOD TSK sa ponesie „v legendárnom duchu“, a to doslova. Legendy Vás budú sprevádzať celým programom v podobe folklóru, rodákov z Trenčianskeho kraja, legendárnych hokejistov, projektov i škôl, ktoré v tomto roku oslávia úctyhodnú storočnicu. Samozrejme ani tentokrát nebudú chýbať zaujímaví hostia.

Trenčiansky kraj je bohatý na tradície i folklór, ktoré sa už po generácie odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. To najlepšie, čo reprezentuje tradície v kraji, nájdete pod jednou strechou práve počas DOD na Trenčianskej župe. Deň plný zážitkov odštartuje svojím vystúpením Folklórna skupina Podžiaran, ktorá bude reprezentovať obec Papradno ako aktuálnu Dedinu roka 2019. V úvode uvedieme do života novú publikáciu TSK, ktorá nesie názov Kultúrne dedičstvo Trenčianskeho kraja. Tá vznikla ako poďakovanie hudobným zoskupeniam pôsobiacim v kraji za uchovávanie a šírenie dedičstva našich predkov v podobe piesní, tancov, krojov, zvykov a tradícií. Vôňa a chuť všetkého tradičného sa bude niesť celým DOD. Po prvýkrát sa v priestoroch Úradu TSK predstaví Centrum tradičnej kultúry v Myjave, ktoré návštevníkom ukáže najväčší poklad – myjavskú paličkovanú čipku či Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici s prezentáciou nehmotného kultúrneho dedičstva.

V legendárnom duchu budú ladené aj hlavné diskusné bloky. Unikátny projekt Hokejovej akadémie je od septembra realitou. Ako sa mení stredoškolský kampus v Trenčíne a ako vyzerá tréningový aj vyučovací proces prvých študentov v praxi porozprávajú tí najpovolanejší. V diskusnom bloku nebude chýbať ani legendárny hokejista Róbert Švehla.

Jedinečný stredoškolský kampus na DOD TSK 2019 odprezentuje aj škola, ktorá je vzorom nielen pre zvyšok Slovenska, ale aj Európsku komisiu – Stredná priemyselná škola stavebná E. Belluša v Trenčíne. Tá sa pýši titulom „škola v energetickej triede A0“ a množstvom moderných energetických výdobytkov.

V Trenčianskom kraji sa tiež narodili aj významné osobnosti spoločenského života, ktoré zohrali dôležitú úlohu v dejinách slovenského národa. K legendárnym rodákom bezpochyby patrí Milan Rastislav Štefánik, Ľudovít Štúr, Alexander Dubček, Jozef Miloslav Hurban a mnoho ďalších. V programe, ktorý si pripravila krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región si zábavnou formou budete môcť otestovať svoje vedomosti o našich rodákoch.

Legendárnym sa dá nazvať aj vzdelanie a vzdelávacie inštitúcie v kraji, ktoré ho poskytujú. Nie náhodou tento rok viaceré župné školy oslávia 100 rokov svojej existencie. Výnimočným jubileom sa môže pochváliť pätica „storočných škôl“. Na spoločnej oslave nebude chýbať narodeninová torta i množstvo gratulantov.

Zaujímavý program je pripravený aj pre tých skôr narodených. Medzi každoročnými účastníkmi DOD TSK nikdy nechýba Krajská organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska Trenčín. Tento rok v rámci programu ocení 27 najaktívnejších seniorov. Prekvapenie máme aj pre našich najmenších. Okrem množstva súťaží a aktivít, ktoré si budú môcť v rámci DOD vyskúšať, im svoje umenie predvedie mím Vlado Kulíšek. Jeden šťastlivec sa dokonca domov odvezie na úplne novej elektrickej kolobežke. Hlavným hosťom nášho výnimočného dňa je obľúbená pesničkárka z Považskej Bystrice Mirka Miškechová, na ktorej koncert sa môžete tešiť v popoludňajších hodinách. To a ešte oveľa viac nájdete na tohtoročnom DOD TSK 2019.

Srdečne Vás pozývame do priestorov župného úradu v utorok 1. októbra 2019 a veríme, že aj tentokrát sa nám podarí vyčarovať úsmev na Vašich tvárach. Tak ako po minulé roky, môžete v tento deň využiť aj voľný vstup na Trenčiansky hrad i do Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, a to na základe vstupného náramku.

Autor: (ts-tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.07.2016
Slovenské rytierske dni 2016 na hrade Sklabiňa
V nedeľu 10. júla 2016 môžete prežiť deň v spoločnosti rytierov, sokoliarov a stredovekej atmosféry priamo na tajuplnom hrade Sklabiňa.
viac
05.04.2017
Za kultúrou v ŽSK vyrazte aj v apríli
Žilinský samosprávny kraj opäť vytvoril bohatý kultúrny program vo všetkých župných regiónoch. Múzeá, galérie, knižnice, divadlá, kultúrne strediská i hvezdáreň v pôsobnosti Žilinskej župy privítajú prvé slnečné dni výberom tých najzaujímavejších podujatí.
viac
29.09.2018
Piaty ročník Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja
Stalo sa už peknou tradíciou, že v prvom októbrovom týždni Trenčianska župa na jeden deň umožní verejnosti nahliadnuť nielen do svojich priestorov, ale aj kompetencií samosprávy, v rámci ktorých vykonáva a zabezpečuje svoju činnosť, a to atraktívnou a zaujímavou formou.
viac
19.03.2019
Bratislavská župa ako prvá spúšťa program pre stážistov
Trinásť stážistov má možnosť si vyskúšať prácu vo verejnej sfére. Bratislavský samosprávny kraj ako prvý spomedzi všetkých krajov spúšťa komplexný program pre stážistov. Ide o študentov stredných a vysokých škôl, ktorí svoju stáž začnú od 1. apríla 2019.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %