Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
10.05.2016 03:00

Slávnostne požehnali novú hasičskú zástavu


Výšivka sv. Floriana: ukážka techniky výšivky - maľba ihlou. Táto najdokonalejšia technika výšivky umožňuje plasticky vykresliť a vytieňovať motívy.


Významné postavenie dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) a jeho dôležitosť pre obec si občania obce Veľké Kostoľany pripomenuli v nedeľu 8. mája 2016 hasičskou slávnosťou žehnania novej hasičskej zástavy a novej hasičskej techniky.


Dobrovoľní hasiči si touto slávnosťou pripomenuli kultúrne hodnoty a tradície, ktoré symbolizuje historická zástava dobrovoľného hasičského zboru, ktorú sa členovia DHZ rozhodli uchovať pre ďalšie generácie. Na slávnosti bola požehnaná replika pôvodnej historickej haisčskej zástavy,  ako aj nové zásahové vozidlo CAS 32 Tatra 815 a vozík s protipovodňovou výbavou.

Verná replika historickej zástavy DHZ Veľké Kostoľany pochádza z profesionálnych umeleckých dielní českej firmy, ktorá sa špecializuje na tradičnú ručnú výrobu slávnostných zástav a heraldických znakov a symbolov. Pôvodná zástava obsahuje všetky prvky, ktoré sú typické pre slovenské hasičské zástavy – bohatú a dekoratívnu rohovú výšivku, slovenský znak, štylizované vyšívané hasičské motívy a maľbu sv. Floriána.

Pri výrobe repliky sa spotrebovalo 20 km vyšívacieho hodvábu a výšivka obsahuje viac ako dva milióny stehov,“ popisuje proces vzniku repliky hasičskej zástavy Tomáš Pokorný, majiteľ brnenskej firmy, ktorá repliku historickej zástavy pre veľkokostolianských dobrovoľných hasičov vyrobila. „Replika historickej zástavy je zárukou zachovania kultúrneho dedičstva pre ďalšie generácie. Životnosť zástavy je až 200 rokov. Práce na ručne vyšívanej zástave trvali 3 mesiace. Vďaka najnáročnejšej maľbe ihlou dokázali vyšívačky vykresliť a vytieňovať motívy tak plasticky, že sú ako živé,“ dodáva k procesu ručnej výroby repliky historickej zástavy Tomáš Pokorný.

Oslavy vyvrcholili obedom a posedením členov DHZ a pozvaných hostí, vrátane vyslúžilých členov v kultúrnom dome, kde hasiči odovzdali ocenenia a poďakovania jednotlivým členom hasičského zboru.

 

Autor: (dhz)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
Dobrovoľní hasiči pripravili nočnú súťaž v požiarnom útoku
V nedeľných skorých ranných hodinách sa na futbalovom ihrisku v obci Malinová v okrese Prievidza skončila  regionálna nočná súťaž dobrovoľných hasičských zborov (DHZ).
viac
02.09.2016
V Brodne oslávili 95. výročie založenia dobrovoľného hasičského zboru
Jubilejný 20. ročník hasičskej súťaže a 4. ročník súťaže o putovný pohár DHZ prilákal do Brodna množstvo ľudí.
viac
09.01.2017
MV SR plánuje zvýšiť príspevky pre dobrovoľné hasičské zbory obcí
Príspevky pre dobrovoľné hasičské zbory obcí by sa mali zvýšiť. Uvažuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré pripravuje novelu príslušnej vyhlášky.
viac
28.09.2020
Obec Rakovo má nové hasičské vozidlo
Dobrovoľný hasičský zbor obce Rakovo si dňa 18. septembra 2020 v areáli Záchrannej brigády HaZZ v Žiline prevzal nové hasičské vozidlo Iveco Daily spolu s ďalšími šiestimi obcami Žilinského kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %