Štvrtok 28.05.2020
Dnes má meniny 
Viliam
°C
20.12.2017 07:23

Slovenské mestá a obce dostanú prostriedky na rozvoj občianskej spoločnosti


Ilustračná snímka.


Európska komisia pridelila slovenským mestám a obciam ďalšieho takmer pol milióna eur na rozvoj občianskej spoločnosti.


O výsledkoch septembrovej uzávierky programu Európa pre občanov, ktoré zverejnila výkonná agentúra pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru (EACEA) informovala v stredu Želmíra Gerová z Európskeho kontaktného bodu pre Slovensko.   

Na Slovensko sa dostane 451 000 eur, pričom bude podporených 14 projektov. Z nich je 13 zameraných na jednorazové stretnutia občanov partnerských miest alebo obcí. V rámci druhého opatrenia, zameraného na vznik a budovanie celoeurópskych sietí samospráv za účelom riešenia vybratého lokálneho problému, bolo podporených len 15 projektov z celej Európy. Jeden z nich napísali v slovenskej obci Svodín. Vedúca kancelárie Európskeho kontaktného bodu pre Slovensko Gerová to označila za úspech.       

V opatrení Družobné mestá, kde bude podporených 13 slovenských projektov, bol priemerný počet partnerov na jeden takýto projekt viac ako šesť, priblížila Gerová. Ďalších 37 slovenských obcí, miest a organizácií je podľa nej partnerom v ďalších 114 podporených projektoch. V prípade opatrenia Siete medzi mestami sa na jednom projekte zúčastnilo v priemere desať partnerov na jeden projekt. Okrem úspešného žiadateľa, obce Svodín, sa v role projektového partnera úspešných projektov ocitli ďalšie dve slovenské obce.       

Obec Svodín chce pracovať s mládežou, najmä s prvovoličmi, ktorých sa snaží vyzvať k diskusii a analýze euroskeptizmu, a tak ich motivovať k účasti na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019, priblížil projekt starosta Gabriel Vígh. Obec bola niekoľko rokov po sebe úspešná v rámci opatrenia Družobné mestá, čo ju podľa starostu posmelilo v myšlienke požiadať o väčší grant. "Úspech nás utvrdzuje v tom, že aj práca na tzv. mäkkých projektoch má zmysel. Naši ľudia vďaka tomu viac rozumejú fungovaniu, úlohe a zmyslu Únie a vážia si tak viac európske investície v našej obci" povedal Vígh.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.06.2016
Kraj podporí 24 projektov miest a obcí
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) finančne podporí 24 projektov miest a obcí v bratislavskom regióne a jednej bratislavskej časti v celkovej výške 100 000 eur.
viac
25.08.2017
Úrad vlády vyčlenil na podporu regiónov viac ako milión eur
Úrad vlády Slovenskej republiky informuje širokú verejnosť, že na webovom sídle www.nro.vlada.gov.sk vyhlásil a zverejnil Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti podpory regionálneho rozvoja.
viac
04.12.2017
100+1 projektov na zatepľovanie získalo podporu z envirozdrojov
Obciam a mestám pomohol Environmentálny fond pri znižovaní energetickej náročnosti sumou 10,5 milióna eur.
viac
31.01.2020
Mestá a obce budú zapojené do projektu Konferencia o budúcnosti Európy
Konferencia o budúcnosti EÚ bude v praxi prebiehať formou série diskusií s občanmi a bude sa vyhodnocovať v dvojročných intervaloch počas prebiehajúceho 5-ročného volebného obdobia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %