Piatok 03.07.2020
Dnes má meniny 
Miloslav
°C
19.07.2019 02:10

Slovenskí a poľskí gorali sa stretnú na slávnostiach v Sihelnom


Ilustračný výrez plagátu


Gorali z Oravy aj z Poľska sa stretnú v nedeľu 21. júla na 27. folklórnych slávnostiach pod Pilskom a Babou horou. Program, moderovaný v goralskom nárečí, sa začne napoludnie v areáli lyžiarskeho strediska v oravskej obci Sihelné slávnostnou svätou omšou za nositeľov tradícií.


Otvorenie podujatia je naplánované na 13.00 h. „V programe s názvom V Sihelnom veselo sa ako prvé predstavia detské folklórne súbory Sihelček zo Sihelného, Kašunka z Rabčíc, Veľká Magurka z Oravskej Lesnej, Kozjeglowy z Poľska, Heligonkári spod Babej hory a detské ľudové hudby,“ prezradila Alexandra Mikulášová z Oravského kultúrneho strediska (OKS) v Dolnom Kubíne.       

Prišli hostia zďaleka i zblízka je názov programu hostí, ktorí sa predstavia o 14.00 h. Vystúpia v ňom folklórne súbory z poľskej Milowky, Valašský vojvoda s ľudovou hudbou z Kozlovíc a Stavbár zo Žiliny. „Od 15.30 h v programe Obrázky života predvedú repertoár Rabčičanka z Rabčíc, Mútňanka z Mútneho, speváčky zo Sihelného, Ľudová hudba (ĽH) Jozefa Jagelku z Rabčíc a ľudové hudby zo Sihelného,“ doplnila Mikulášová.       

Súčasťou folklórneho festivalu bude aj sprievodný program. V kultúrnom dome sa v sobotu 20. júla od 17.00 h uskutoční stretnutie pri muzike. Účinkovať budú folkloristi a muzikanti zo Sihelného, ĽH Valašský vojvoda z Kozlovíc a ĽH z Milowky. Večer v penzióne v Oravskej Polhore bude patriť programu, ktorý si pripravila ĽH Valašský vojvoda. V deň festivalu budú v amfiteátri pripravené tvorivé dielne pre deti a pre všetkých návštevníkov jarmok ľudových remeselníkov.       

Sviatok ľudovej kultúry beskydských Goralov pripravujú obec Sihelné a OKS v Dolnom Kubíne. Festival, ktorý je súčasťou Oravského folklórneho leta 2019, podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Medzinárodný folklórny festival Myjava 2016 ponúkne 40 programov
Takmer 40 scénických i nescénických programov pre všetky vekové kategórie prinesie tohtoročný 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016.
viac
29.05.2018
XXXIV. Turčianske slávnosti folklóru
Turčianske slávnosti folklóru, ako významné podujatie v turčianskom regióne, majú za sebou vyše tridsaťročnú históriu. Zámerom podujatia je prezentácia ľudovej kultúry v regióne Turiec, motivácia folklórnych kolektívov k ďalšej činnosti a oživenie vzťahu obyvateľov k vlastnej minulosti a tradíciám.
viac
25.06.2018
Oravská obec Podbiel ožije tradičnými folklórnymi slávnosťami
Obec Podbiel ožije v najbližšiu nedeľu 27. ročníkom tradičných Podbielanských folklórnych slávností. Podujatie, ktoré je súčasťou Oravského folklórneho leta, sa začne o 13.30 h pozývaním po dedine – vyhrávaním ľudových hudieb na stanovištiach v obci.
viac
04.06.2019
Leto na Orave bude i tento rok folklórne
Ľudové jarmoky, tvorivé dielne, výstavy, súťaže, ochutnávky tradičných jedál, najmä však tanečné a hudobné programy viac ako troch tisícok účinkujúcich zo Slovenska i zahraničných hostí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %