Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
15.11.2018 10:59

Slovensko môže opäť využiť granty EHP a Nórska vo výške okolo 113 miliónov eur


Ilustračná snímka, zdroj: www.eeagrants.sk


Slovenská republika môže znovu využiť granty Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska. Ide v poradí už o tretie obdobie týchto grantov, v ktorom je alokovaných okolo 113 miliónov eur, čo je zhruba o 30 miliónov eur viac ako v predchádzajúcom období (2009 - 2014).


 V tomto období sa podarilo zrealizovať okolo 200 projektov, pre TASR to uviedol veľvyslanec s osobitným poslaním pre granty Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu František Kašický.       

V dvoch nových dohodách, ktoré boli vo štvrtok počas konferencie v Bratislave podpísané, vystupuje Úrad vlády SR ako ich správca, teda inštitúcia zodpovedná za implementáciu jednotlivých programov. Prvým je Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca, na ktorý je vyčlenených 17,5 milióna eur. Druhým projektom je Domáce a rodovo podmienené násilie, na ktorý je vyčlenených deväť miliónov eur. Štátny rozpočet SR sa na financovaní programov podieľa 15 percentami.       

"Granty EHP a Nórska sú dnes značkou, ktorá nachádza v spoločenskom vedomí svoje stabilné miesto, a možno ich označiť ako úspešný príbeh podporujúci zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu, čo je, mimochodom, aj výstižné celoeurópske motto grantov pre programové obdobie 2014 - 2021," povedal počas konferencie generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR Ján Krak.        

 "V rámci jednotlivých programov sa budú následne vyhlasovať výzvy, ide napríklad o rozvoj obchodu, inováciu malého a stredného podnikania, domáce a rodovo podmienené násilie, sociálny dialóg a sociálnu prácu," vymenoval Kašický. Ako doplnil, ide napríklad aj o programy, ktoré sa týkajú odstraňovania chudoby, miestneho rozvoja či inklúzie Rómov.       

Jedným z čerpateľov finančných prostriedkov v minulom programovom období bol aj Pamiatkový úrad SR, ktorý získal financie na projekt Pro Monumenta – prevencia údržbou. "Išlo o projekt, ktorý súvisel so zavedením systému preventívnych inšpekcií nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Išlo o vytrénovanie deviatich inšpektorov, ktorí prídu k pamiatke, urobia hĺbkovú inšpekciu, a pokiaľ zistia problém a je to v ich silách, tak ho na mieste odstránia," vysvetlil vedúci odboru preventívnej údržby pamiatok z Pamiatkového úradu SR Branislav Rezník. Ako doplnil, projekt bude pokračovať aj v tomto programovom období s tým, že pribudnú ďalší traja inšpektori. V skupinke po štyroch budú pôsobiť v Trnave, Banskej Štiavnici a v mestskej časti Popradu v Spišskej Sobote.       

Memorandá o porozumení medzi Slovenskom, Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom boli podpísané v roku 2016 v Bratislave.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.08.2020
Interaktívna mapa projektov podporených z grantov EHP a Nórska
Úrad vlády SR ako riadiaci orgán grantov EHP a Nórska vytvoril interaktívnu mapu projektov podporených z grantov EHP a Nórska od roku 2004.
viac
02.03.2021
Podporených 37 zelených projektov z Nórskych grantov
Ministerstvo životného prostredia SR podporilo z Nórskych grantov projekty pre akčné samosprávy a zelenšie školy. Aj vďaka zvýšenej alokácii získalo deväť slovenských miest spolu 12 miliónov eur a dvadsaťosem škôl si podelí 1 milión eur.
viac
30.04.2021
Projekt Deň hliny - Čaro hliny spojil nórskych a slovenských umelcov
Aktivity, ktoré prinášajú krásy keramiky a porcelánu do každodenného života, sú súčasťou projektu Deň hliny - Čaro hliny. Spoločne ho realizujú nórske Telemark museum, Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Ľudovíta Štúra, Múzeum slovenskej keramickej plastiky a mesto Modra.
viac
14.06.2021
Slovensko-ukrajinský workshop predstavil inovatívne riešenia našich miest a obcí
Podpore slovensko-ukrajinskej spolupráce na úrovni miest a obcí bol venovaný online workshop (10. 6. 2021), ktorý realizovalo Združenie miest a obcí v spolupráci s jedným z projektových partnerov - Združením ukrajinských miest (AUC).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %