Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
23.09.2023 04:05

Slovensko spoluorganizovalo na pôde OSN podujatie pre boj s detskou rakovinou


Ilustračná snímka, zdroj: Bystricoviny.sk


Slovenské prezidentka Zuzana Čaputová otvorila vo štvrtok na pôde OSN sprievodné podujatie v rámci globálnej iniciatívy pre boj s detskou rakovinou. Jeho organizátorom bolo slovenské ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a inými partnermi.


"Teší ma, že sme súčasťou celosvetového projektu, ktorého cieľom je zvýšiť úspešnosť liečenia detí trpiacich onkologickými ochoreniami," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.         Dodala, že rezort zdravotníctva podujatie spoluorganizoval, pretože Slovensko má v boji s detskou rakovinou dobré výsledky a cenné skúsenosti. "Slovensko už svojimi aktivitami prispelo k tomu, že sa podarilo naplniť cieľ, aby v každej krajine sveta existovalo špecializované centrum detskej onkológie," uviedla Čaputová.       

Podujatie by podľa nej mohlo zlepšiť starostlivosť o detských onkologických pacientov na Slovensku i vo svete. "Každé dieťa bez rozdielu na to, v akej krajine sa narodí, musí dostať šancu vyliečiť sa z tejto zákernej choroby," uviedla.         

Na sprievodnom podujatí k problematike onkologických ochorení u detí pri príležitosti 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN sa okrem prezidentky zúčastnil i slovenský minister zdravotníctva Michal Palkovič.         

Globálnu iniciatívu onkologických ochorení u detí (GICC) spustila WHO aj v spolupráci so Slovenskou republikou v roku 2018. GICC zahŕňa viac ako 80 krajín zo všetkých regiónov sveta. Cieľom je do roku 2030 zlepšiť úspešnosť liečby rakoviny u detí na úroveň minimálne 60 percentnej miery prežitia detských onkologických pacientov na celom svete, uvádza na svojej webovej stránke ministerstvo zdravotníctva SR.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.10.2020
Kríza biodiverzity je i krízou ľudstva
Kríza biodiverzity je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej aj krízou ľudstva.
viac
03.12.2020
ZMOS požiadal prezidentku a apeluje na ombudsmanku
Združenie miest a obcí Slovenska sa listom obrátilo na prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú a verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú. Dôvodom je testovanie ľudí.
viac
28.05.2021
Stretnutie ZMOS a ÚMS s prezidentkou kvôli stavebnej legislatíve
Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 27. mája 2021 stretla s predstaviteľmi Zduženia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS) v súvislosti s pripravovanou stavebnou legislatívou.
viac
30.11.2021
ZMOS sa obrátil na hlavu štátu aj generálneho prokurátora
Združenie miest a obcí Slovenska koncom minulého týždňa principiálne odmietlo spornú poslaneckú novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá zo samospráv vytvára bezmocného sponzora.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %