Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
09.02.2017 08:35

Slovensko zúfalo málo recykluje komunálny odpad


V triedení a recyklácii je Slovensko na chvoste Európskej únie.


Slovensko recykluje 14,9 percenta komunálnych odpadov, čo je podstatne menej ako Česko (29,7 %), Maďarsko (32,2 %) či Poľsko (42,5 %) nehovoriac o Slovinsku (54,1 %). Vyplýva to z najnovšej štatistiky Eurostatu (Štatistického úradu Európskych spoločenstiev) za rok 2015.


Menej ako Slováci recyklujú v EU iba Malťania (6,3 %). V roku 2020 by SR mala dosiahnuť 50-percentnú úroveň recyklácie.

Podľa predpokladov najvyššie priečky v percente recyklácií obsadili Nemci (66,1 %), Rakúšania (56 %), Švajčiari (52,7 %) či Holanďania (51,7 %), ktorí sa predovšetkým pričinili o priemer EU (45 %).

Na rovnakej, predposlednej priečke, sa Slovensko v štatistikách Eurostatu umiestnilo aj v rokoch 2012 – 2014. Trochu optimistickejšie vyznieva, že percento recyklovaného komunálneho odpadu sa medziročne zvýšilo z 10,3 percenta v roku 2014 na spomínaných takmer 15 percent. Aj z tohto trendu možno posudzovať konštatovanie šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa z vlaňajšej jesene, že recyklácia komunálneho odpadu na Slovensku je už na hranici 20,1 percenta. „Rozdielnosť v číslach Eurostatu a ministerstva je spôsobený odlišným spôsobom výpočtu. Obe však zďaleka nedosahujú ciele nastavené pre rok 2020,“ hovorí Silvia Nosálová z organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK , ktorá má na starosti financovanie triedeného zberu.

 

Pre vysvetlenie: Triedenie odpadov ešte nie je recyklácia

Recyklácia je proces opätovného využitia predtým už použitých materiálov a produktov (napr. recyklácia papiera, farebných a ostatných kovov, skla, plastov a pneumatík,...). Recyklácia zabraňuje plytvaniu zdrojov, šetrí spotrebu surových prírodných materiálov, redukuje množstvo uskladnených odpadov a spotrebu energie, čím prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov oproti použitiu surových materiálov.

Triedený zber komunálneho odpaduje činnosť, pri ktorej sa oddelia zložky komunálnych odpadov (zákon č. 79/2015 Z.z). Je založený na uvedomelej činnosti občanov, ktorí primárne triedia príslušné suroviny. Občan je povinný triediť zo zákona a obec je povinná vytvoriť podmienky na separovanie vhodným systémom.

Z uvedeného vyplýva, že obce môžu vytriediť určité množstvá skla, plastov, papiera či bioodpadov, ale to ešte neznamená, že tento odpad bol zrecyklovaný, teda poslúžil ako surovina na nové výrobky.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.02.2017
Novinky prichádzajúce od poslancov EP a MŽP SR
Dobrou správou pre napredovanie (aj) s komunálnymi odpadmi sa zdá byť výzva poslancov Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI).
viac
27.03.2017
Envirorezort: Kľúčové pri komunálnych odpadoch je ich triedenie a recyklácia
„Pre Slovensko bude dôležité pri nastavovaní nových cieľov v odpadovom hospodárstve do roku 2030 zohľadniť ekonomické, hospodárske, sociálno-spoločenské a environmentálne aspekty,“ reagoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák na otázku Obecných novín.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
15.11.2021
Slovenské potraviny patria medzi najkvalitnejšie
Slovenské potraviny patria medzi najkvalitnejšie v porovnaní s členskými štátmi EÚ a krajinami tretieho sveta. Vyplýva to zo správy, ktorú za rok 2020 spracovalo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum spolu s Výskumným ústavom potravinárskym.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %