Inteligentné mesto má vlastné obnoviteľné zdroje energie. (Foto: internet)
V poslednom desaťročí sa v oblasti rozvoja miest presadzuje koncept „smart city“, čo môžeme preložiť ako inteligentné alebo múdre mesto.
Na titulnom obrázku vidíme, že toto inteligentné mesto má vlastné obnoviteľné zdroje energie – solárne panely, veternú elektráreň, biomasu, inteligentné dopravné systémy - elektrické autobusy, zdieľa elektromobily, inteligentné domy a budovy priateľské k životnému prostrediu.
Definícií inteligentného mesta je v literatúre viacero, pre slovenský kontext sa podľa mňa najviac hodí tá, ktorá tento koncept definuje ako nový prístup ku spravovaniu (riadeniu) mesta, založenom na štyroch prioritách:
1. Investovanie do ľudského a sociálneho kapitálu
2. Investovanie do dopravnej a komunikačnej infraštruktúry
3. Chytrý manažment prírodných zdrojov
4. Participatívny prístup
Sociálny kapitál spolu s inteligentnou dopravnou a informačno-komunikačnou infraštruktúrou sú predpokladom pre dlhodobý (udržateľný) rast a vysokú kvalitu života. Sociálny kapitál v podobe vzdelanej pracovnej sily, komunity, ktorá je schopná sa učiť, adaptovať a inovovať je kľúčovou zložkou múdreho mesta. Inteligentná mestská doprava by si mala poradiť s hustotou premávky, kvalitou verejnej hromadnej dopravy, ponúkať alternatívne druhy dopravy. Inteligentné mesto by malo vyriešiť asi najväčšiu rozvojovú mestskú dilemu, či preferovať kvalitnú verejnú dopravu a vytláčať osobné autá z miest (čo môže u nás naraziť na odpor obyvateľov mesta), alebo riešiť statickú dopravu zvyšovaním počtu parkovacích miest na úkor zelene a verejných priestranstiev. Pod IKT sa myslia nielen internetové služby, ale aj telefóny, satelitné televízory, počítačové siete, či e-obchod.
Viac v Obecných novinách č. 9 - 10/2016 na str. 9