Nedeľa 19.01.2020
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
21.11.2016 07:00

Sochársku výzdobu atiky na Primaciálnom paláci chce mesto reštaurovať


Poveternostné vplyvy zanechali svoje stopy na kamennej hmote sôch, ale aj na ich tiahlovom ukotvení, čo ohrozuje bezpečnosť chodcov na námestí.


Vedenie Bratislavy na základe zistenia zlého stavu historických sôch na Primaciálnom paláci chce sochy reštaurovať. Aktuálne prebieha reštaurátorský výskum, ktorý má určiť spôsob a rozsah reštaurovania.


Reštaurátorský výskum by mal byť ukončený v priebehu decembra a po odsúhlasení prác Krajským pamiatkovým úradom by mesto chcelo začať s reštaurovaním.

„Historické sochy sú v havarijnom stave a musíme ich po rokoch zanedbania dať do poriadku nielen z pohľadu estetiky, ale najmä z hľadiska bezpečnosti okoloidúcich. Je to naša národná kultúrna pamiatka a obnova historických pamiatok je veľmi potrebná a dôležitá,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Reštaurátorský výskum sa začal koncom októbra a ukončený by mal byť do dvoch mesiacov od začatia prác. Práce realizuje akademický sochár a reštaurátor Vladimír Višváder zo spoločnosti Villard. Reštaurátorské práce sú v súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu.

Sochy boli v 20. storočí viackrát reštaurované. Prvá obnova sa realizovala po roku 1903, keď mesto získalo budovu do svojho majetku. Ďalšia obnova sa uskutočnila počas prvej republiky, tá však nemala charakter reštaurovania. V roku 1969 výzdobu atiky obnovil sochár Jozef Pospíšil a posledné reštaurovanie sa konalo v rokoch 1989-1990. „Od tohto zásahu však ubehlo už 26 rokov a poveternostné vplyvy zanechali svoje stopy nielen na kamennej hmote sôch, ale aj na ich tiahlovom ukotvení, čo ohrozuje bezpečnosť chodcov na námestí,“ povedal Ivo Štassel, riaditeľ mestskej organizácie Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave.

Alegorické sochy v atikovej časti priečelia sú súčasťou výzdoby Primaciálneho paláca. Vznikli v čase výstavby paláca v rokoch 1779-1780 a ich autormi boli sochári J. Kogler a F. Prokop. K výzdobe atiky patria aj štyri dekoratívne vázy vytvorené J. A. Messerschmidtom a veľký erb kardinála Batthyanyiho so železným kardinálskym klobúkom.

 

Autor: (hmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.08.2016
Hlavné mesto reštauruje Mirbachov palác
Hlavné mesto prostredníctvom svojej organizácie Generálny investor Bratislavy začalo s obnovou fasády na Mirbachovom paláci. Práce sa začali v druhej polovici júla s predpokladaným ukončením prác ku koncu septembra.
viac
13.10.2016
Fasáda Mirbachovho paláca v Bratislave je už zreštaurovaná
Rokokový klenot Bratislavy bol obnovený podľa pôvodnej architektúry zo 60. rokov 18. storočia.
viac
23.12.2016
Betlehemské svetlo žiari aj v podbrání Primaciálneho paláca
Posolstvo z Betlehema v podobe Betlehemského svetla už dorazilo aj do hlavného mesta Slovenska. V stredu 21. decembra ho od slovenských skautov prevzal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
viac
20.12.2017
Betlehemské svetlo už svieti aj v Primaciálnom paláci
Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta si môžu prísť odvčera (19. 12.) v podbrání Primaciálneho paláca odpáliť svetielko s tichým prianím pokoja a mieru. Je to už 28-krát, čo Betlehemské svetlo svieti aj na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %