Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
04.06.2024 04:10

Sociálna poisťovňa ponúka používateľom elektronického účtu výpočet dôchodku


Ilustračná snímka: Teraz.sk


Informatívnu sumu svojho budúceho dôchodku si môžu používatelia elektronického účtu Sociálnej poisťovne (SP) vypočítať v novej automatizovanej kalkulačke. Službu Informatívna suma dôchodku SP spustila do pilotnej prevádzky.


Informácie o svojom dôchodkovom poistení pritom v elektronickom účte nájdu už aj klienti vo veku od 39 rokov vyššie. Na tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ SP Michal Tariška spolu s riaditeľom sekcie dôchodkového poistenia SP Martinom Hloušekom.

„Dnes spúšťame pre klientov novú službu Informatívna suma dôchodku, ktorú dávame do pilotnej prevádzky. Táto služba predstavuje automatizovanú kalkulačku výpočtu informatívnej sumy dôchodku, pričom stačí, že sa klient prihlási do svojho elektronického účtu," priblížil Martin Hloušek. Doplnil, že klientovi sa informatívna suma starobného dôchodku zobrazí automaticky, a to na základe údajov, ktoré už SP o klientovi eviduje.

Nová služba môže byť podľa SP pridanou hodnotou pre minimálne 50 000 žiadateľov ročne, ktorí podľa Martina Hloušeka predstavujú približný rámec žiadateľov odchádzajúcich do dôchodku. Pripomenul, že informatívna suma vypočítaná automatizovanou kalkulačkou je orientačná, nie prediktívna. „Tá predikcia je témou tzv. oranžovej obálky, ktorá nás čaká v budúcnosti," doplnil.

„Legislatívny termín je 31. máj 2026. My v našej stratégii máme, aby občan, ak sa chce dobre pripraviť na dôchodok, mal tam prvý, druhý aj tretí pilier, čo legislatívne prinesie oranžová obálka. Boli by sme veľmi radi, keby sme tam čím skôr dostali nielen informatívny, ale aj prediktívny výpočet," dodal generálny riaditeľ SP Michal Tariška.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.01.2017
Povinnosť k samostatne hospodáriacim roľníkom
Sociálna poisťovňa upozorňuje mestá a obce, aby pri plnení svojich povinností prihliadali aj na tie, ktoré im vyplývajú vo vzťahu k nahlasovaniu údajov z evidencie samostatne hospodáriacich roľníkov.
viac
19.02.2021
Sociálna poisťovňa informuje zamestnávateľov
Sociálna poisťovňa informuje zamestnávateľov, aby zvýšili pozornosť pri kontrole povinných mesačných výkazov za január 2021.
viac
01.03.2021
Aktuálne informácie Sociálnej poisťovne k pandemickej OČR
Sociálna poisťovňa informuje kedy potvrdenie školy, že dieťa sa vzdeláva dištančne, na nárok na pandemickú OČR stačí a kedy nie.
viac
19.12.2023
Sociálna poisťovňa pripravila kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku
Sociálna poisťovňa pripravila pre dôchodcov kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku od 1. januára 2024. V novej kalkulačke si každý dôchodca môže vypočítať, ako sa mu zvýši jeho dôchodok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %