Utorok 26.05.2020
Dnes má meniny 
Dušan
°C
14.05.2020 03:10

ŠPÚ vypracoval pracovný zošit pre žiakov z vylúčených rómskych lokalít


Ilustračná snímka: (skolske.sk).


V snahe čo najviac pomôcť učiteľom, školám, ale aj rodičom pri zabezpečovaní vzdelávania žiakov z vylúčených rómskych lokalít v období prerušenia vyučovania v školách z dôvodu pandémie nového koronavírusu vznikol pracovný zošit pre prvý stupeň základných škôl.


Vypracoval ho Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) v spolupráci s viacerými odborníkmi. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.

„Našou snahou je zabezpečiť prístup všetkých žiakov a žiačok ku vzdelávaniu aj za týchto sťažených podmienok. Osobitnú pozornosť si vyžadujú žiaci a žiačky, ktorí vyrastajú vo vylúčených rómskych lokalitách. Je časté, že tieto deti nemajú prístup k internetovému pripojeniu a technologickému vybaveniu, ktoré je potrebné na zapojenie sa do dištančného vzdelávania,” uviedla riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová. Ako dodala, podmienky ich domáceho prostredia môžu predstavovať významnú prekážku pri ich napredovaní vo vzdelávaní počas prerušenia prezenčnej výučby v školách. Pracovný zošit, ktorý má charakter zápisníka na každý deň, je vhodný pre žiakov základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským.

Výber úloh v pracovných zošitoch sa riadi usmernením k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020. Nachádzajú sa v ňom obsahovo integrované témy z nasledujúcich vzdelávacích oblastí z inovovaného štátneho vzdelávacieho programu pre primárne vzdelávanie, ako sú jazyk a komunikácia, matematika, človek a príroda a človek a spoločnosť. Ďalšie vzdelávacie oblasti predstavujú integrálnu súčasť zadaní z hlavných vzdelávacích oblastí. „V pracovných listoch sú tiež odkazy na rozvíjanie finančnej alebo informačnej gramotnosti, prírodovednej gramotnosti, ochrany životného prostredia a podobne,” objasnila jedna z autoriek pracovného zošita Miroslava Langerová.

Každý pracovný zošit je určený na desať pracovných dní, pričom nadväzuje na vysielanie televíznej relácie Tumenca khere – S vami doma. „Deti by mali počas televízneho vysielania sledovať, počúvať, čítať a následne vypracovať jednotlivé úlohy v pracovnom zošite. Prostredníctvom sledovania relácie a vypracovania úloh v pracovnom zošite rozvíjajú aj počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, písanie, logické myslenie – analyzovanie informácií a správne využitie informácií, tvorivé a kritické myslenie,” dodala ďalšia zo spoluautoriek Zuzana Réveszová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.10.2016
Dobrovoľní online mentori pomôžu deťom z rómskych osád
Na podporu vzdelávania a napredovania detí z rómskych osád spustila organizácia ETP Slovensko webovú stránku online mentoringu www.schopnedeti.sk, ktorá je prístupná od 1. októbra.
viac
17.05.2017
Školáci, súťažte! Digitálny pracovný zošit vás s triedením odpadu aj zabaví
Pre školopovinné deti je tu nová online pomôcka - digitálny pracovný zošit, ktorý ich naučí triediť.
viac
18.03.2020
Informácie pre obce s prítomnosťou marginalizovaných komunít
Minulý týždeň sme v spolupráci s odborníkmi a neziskovými organizáciami, ktoré sa venujú rómskym komunitám, pripravili analýzu situácie a návrhy riešení, zameraných na obmedzenie šírenia sa koronavírusu v marginalizovaných komunitách (MRK).
viac
08.04.2020
ŠPÚ pripravuje odporúčanie, na aký vzdelávací obsah by sa školy mali zamerať
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) a rezort školstva po Veľkej noci zverejnia, na ktoré vzdelávacie oblasti a obsah by sa mali školy podľa ročníkov prioritne zamerať a aká by mala byť priemerná, respektíve maximálna týždenná hodinová záťaž žiakov na jednotlivých stupňoch vzdelávania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %