Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
03.02.2024 08:00

Spustili petíciu proti spaľovni v rafinérii, Slovnaft otázky víta


Ilustračná snímka, zdroj: Shutterstock


Proti zámeru výstavby novej spaľovne odpadov v areáli bratislavskej rafinérie Slovnaft spustili petíciu. V súčasnosti má vyše 1800 podpisov. Informovala o tom jej iniciátorka a poslankyňa Obecného zastupiteľstva v Rovinke Veronika Basta.


Slovnaft otázky obyvateľov smerom k zámeru víta. "Chápeme neistotu ľudí a ich záujem o túto tému, aj prostredníctvom petície, vnímame ako pozvánku do diskusie," uviedla v reakcii pre TASR Miroslava Schneider zo spoločnosti.         

Podľa aktivistov je jedným z problémov nevhodnosť lokality. Bude to podľa nich popri rafinérii a už existujúcej spaľovni odpadov ďalšia záťaž pre obyvateľov v okolí. "Spaľovňa je nielen podľa nás zbytočná a kontraproduktívna. Ide proti európskym aj národným stratégiám, znepríjemní bežný život Bratislavčanov," uviedol jeden z iniciátorov petície a poslanec v mestskej časti Ružinov Peter Strapák.         

Slovensko by podľa neho malo strategicky predchádzať vzniku odpadu a podporovať cirkulárnu ekonomiku, nie stavať nové spaľovne. "Nová spaľovňa môže ohroziť rôzne zložky životného prostredia na Žitnom ostrove a biodiverzitu chránených území Ramsarskej lokality Dunajské Luhy," doplnil Strapák. Basta priblížila, že Lex Žitný ostrov zakazuje v chránenej vodohospodárskej oblasti stavať, rozširovať nový priemyselný zdroj alebo jestvujúci, v ktorom sa vyrábajú či na výrobu používajú znečisťujúce látky.         

Spoločnosť Slovnaft pre TASR uviedla, že cieľom projektu Centra na energetické zhodnotenie odpadu (CEZO) je aj náhrada starej spaľovne ropných kalov zo 70. rokov minulého storočia, ktorú v areáli rafinérie stále používajú. Podotkla, že zámer, ktorý podali koncom minulého roka, ponúka riešenie, čo s priemyselným odpadom, komunálnym odpadom i dlhodobými skládkami.         

"Momentálne čakáme na stanovisko štátneho orgánu. Práve proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) slúži na to, aby sa kvalifikovane posúdili vplyvy na životné prostredie a prijali opatrenia na minimalizáciu prípadných dopadov," doplnila Schneider.         

Spoločnosť priblížila, že na Slovensku je dlhodobý nedostatok zariadení na energetické využitie odpadov. "CEZO bude schopné vyrábať teplo a elektrickú energiu, pričom ako palivo namiesto zemného plynu alebo ropného zvyšku použije komunálny, priemyselný a ťažko spracovateľný odpad," povedala Schneider. Zároveň v prípade potreby dokáže pomôcť so spracovaním historických environmentálnych záťaží.

Predpokladaná kapacita zariadenia CEZO, ktoré plánuje Slovnaft vybudovať vo svojom areáli, je 316.700 ton ročne. Jej investičné náklady sa odhadujú približne na 200 miliónov eur. Viac ako dve tretiny odpadu má tvoriť štandardný zmesový komunálny odpad. Menej ako tretinu ťažko spracovateľný priemyselný odpad, v rámci ktorého sa bude spracovávať aj odpad zo spoločnosti.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.02.2017
Zastupiteľstvo, primátor a hazard
Vyhlásenie primátora Iva Nesrovnala (zo 17. 2. 2017) k štvrtkovému hlasovaniu poslancov o hazarde.
viac
22.08.2018
Bikesharing v Bratislave by mali oficiálne spustiť začiatkom septembra
Hlavné mesto by sa už začiatkom septembra malo po rokoch dočkať reálneho spustenia služby požičiavania bicyklov – bikesharingu. Oficiálne sa tak má stať 7. septembra, s rozmiestňovaním bicyklov v rámci služby Slovnaft BAjk na jednotlivé stanice sa má začať 3. septembra.
viac
20.03.2019
Župa predstavila boj proti komárom
Bratislavský samosprávny kraj včera 19. marca predstavil dokument „Monitoring potenciálnych liahnisk komárov v BSK“. Ten poukazuje na možné liahniska komárov a teda priamo na miesta, kde treba s hmyzom bojovať už v štádiu lariev.
viac
24.03.2021
Grantový program Dobrý sused podporí komunitné projekty
Grantový program Dobrý sused podporí aj tento rok zaujímavé projekty zlepšujúce život v okolí rafinérie Slovnaft. Finančná pomoc na zlepšenie sociálnych, kultúrnych či komunitných možností sa týka bratislavských mestských častí Vrakuňa, Ružinov a Podunajské Biskupice a obce Rovinka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %