Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
23.03.2023 09:30

Stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ hrabu a duba


Hrab obyčajný.


Peľová sezóna liesky a jelše pokračuje už len v chladných oblastiach severného Slovenska, kde môže ešte dosiahnuť alergiologicky významné koncentrácie v ovzduší.


Na ostatnom území sa už pomaly končí. V súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou to konštatovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

V uplynulom týždni na celom území Slovenska dominoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité. Najvyššiu dennú koncentráciu zaznamenali v Banskej Bystrici a v Žiline. Monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ hrabu a duba. Peľ jaseňa v ovzduší sa vyskytoval na celom území, rovnako ako topoľa, vŕby a brestu.

"Peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahne vyššie denné koncentrácie na strednom, severnom a východnom Slovensku. Na tomto území očakávame aj výraznejší nárast denných koncentrácií peľu jaseňa a topoľa. Rozširuje sa druhové spektrum kvitnúcich drevín o peľ hrabu a duba, ktorých denné hladiny môžu výraznejšie stúpnuť najmä v teplejších oblastiach Slovenska," informovala Lafférsová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.07.2022
Peľ paliny a ambrózie je v ovzduší len v nízkych koncentráciách
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a dopĺňal ho významný alergén – peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý má vplyvom sucha a horúčav miernejší priebeh a je na ústupe.
viac
30.03.2023
Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov
V uplynulom týždni v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ topoľa, jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Kvitnutie liesky a jelše sa končí aj v chladných oblastiach so snehovou pokrývkou a na ich miesto nastupujú hrab a breza.
viac
12.05.2023
Peľová sezóna brezy sa končí, začína kvitnúť skorocel, štiav a ihličnany
Výkyvy počasia v uplynulom týždni výrazne ovplyvnili peľovú situáciu na Slovensku. V ovzduší na väčšine územia Slovenska ešte dominoval peľ brezy, jaseňa, duba a buka. Pribúda peľ tráv z čeľade lipnicovitých.
viac
14.07.2023
Začala kvitnúť palina, v teplejších oblastiach zachytili i peľ ambrózie
V uplynulom týždni na území Slovenska naďalej dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy. Začala kvitnúť palina a v teplejších oblastiach sa objavil aj prvý peľ inváznej ambrózie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %