Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
30.09.2020 08:00

Staré Mesto chce prenajať budovu Propelleru prostredníctvom verejnej súťaže


Snímka zdroj: (msú).


Ikonickú budovu Propelleru na Rázusovom nábreží chce mestská časť Staré Mesto prenajať, budúci prevádzkovateľ má vyjsť z verejnej obchodnej súťaže. Schválili to staromestskí poslanci na dnešnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva.


Oficiálne bude súťaž vyhlásená 7. 10., súťažné návrhy bude možné podávať až do 6. 11. O víťazovi rozhodne súťažná komisia, výsledky súťaže budú zverejnené najneskôr do 20. 11. 2020.

Minimálna výška mesačného nájmu bola stanovená na 12 €/m² (budova má rozlohu 70 m²), pričom predmetom nájmu je aj zariadenie prevádzky kaviarne a vybavenie kuchyne. Nájomná zmluva bude uzatvorená na jeden rok, vyhrá záujemca, ktorý ponúkne najvyššiu cenu.

Objekt by mal naďalej slúžiť ako nefajčiarska kaviareň s otváracou dobou do 22.00 h., pričom nájomca je povinný rešpektovať funkčný štýl 30. rokov, v duchu ktorého bol objekt Propelleru v roku 2019 zrekonštruovaný a zariadený.

Mestská časť má si v podmienkach súťaže vyhradzuje právo organizovať v priestoroch Propelleru vlastné kultúrne a spoločenské akcie. Zároveň upozorňuje, že kultúrne a spoločenské aktivity nájomcu budú podliehať súhlasu Starého Mesta. „Nehľadáme len nájomcu, ale aj partnera pre mestskú časť, s ktorým by sme mohli pre Staromešťanov organizovať zaujímavé kultúrne a spoločenské podujatia, tak ako to bolo aj doteraz,“ zdôraznila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Podľa starostky Starého Mesta sa koncepcia využitia budovy osvedčila – aj počas koronakrízy, kedy slúžila pre projekt Staromestské seniorské menu, aj po uvoľnení opatrení počas leta, kedy boli v Propelleri a jeho najbližšom okolí zorganizované úspešné kultúrne podujatia. Kaviareň tiež slúži na pravidelné stretnutia starostky s obyvateľmi mestskej časti.

Súťažné podklady na prenájom Propelleru budú zverejnené na webovej stránke mestskej časti, záujemcovia ich môžu získať aj osobne v podateľni miestneho úradu.

Pomohol v čase koronakrízy

Budovu Propelleru postavili v roku 1931 podľa projektu uznávaného slovenského architekta Emila Belluša, do dnešnej podoby ju neskôr upravil významný autor Ján M. Bahna. Funkcionalistická stavba – rovnako ako jej náprotivok na petržalskej strane Dunaja – pôvodne slúžila ako zastávka kyvadlového plavidla propeler. Poslední pasažieri prešli jej priestormi v roku 2003.

Odvtedy Propeller slúžil ako bar (pomerne pochybnej povesti), ale najčastejšie chátral.

V roku 2018 ho nechal čiastočne zrekonštruovať vtedajší starosta Starého Mesta a Propeller chvíľu fungoval ako čitáreň s malým občerstvením.

V roku 2019 kaviareň prešla kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa nesie v duchu 30. rokov a nadväzuje na Bellušov odkaz. Autorom projektu obnovy je interiérový dizajnér Peter Kočický. Začiatkom roku 2020 pribudla na budove aj replika pôvodného svetelného nápisu, bol financovaný z dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja.

Na začiatku koronakrízy Propeller dočasne slúžil ako Staromestská vývarovňa. Projekt bol súčasťou pomoci mestskej časti staromestským seniorom, ktorým mestská časť zabezpečila bezplatný dovoz obedového menu na dennej báze za zvýhodnenú cenu.

Autor: (Matej ŠTEVOVE, hovorca MČ Bratislava - Staré Mesto)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2016
Mesto vyplatí v tomto roku svojim nájomníkom takmer 91 000 eur
Vranov nad Topľou vyplatí v tomto roku svojim nájomníkom na preplatkoch spolu takmer 91 000 eur.
viac
30.03.2020
Staré Mesto spúšťa od pondelka projekt vývarovne pre seniorov
Budova Propelleru na Rázusovom nábreží v bratislavskom Starom Meste sa zmení na vývarovňu pre seniorov. Od pondelka (30. 3.) spúšťa totiž mestská časť projekt Staromestské seniorské menu.
viac
27.11.2020
Budovu gymnázia v Revúcej čaká úžasná premena
Banskobystrický samosprávny kraj už pozná víťaza architektonicko-dizajnérskej súťaže, ktorej cieľom bolo dať historickej budove a areálu Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej novú tvár a využitie.
viac
22.02.2021
Staré Mesto môže cez dotácie prerozdeliť viac ako 100 000 eur
Bratislavské Staré Mesto môže prostredníctvom dotačných schém prerozdeliť viac ako 100 000 eur. Na podanie projektov zostávajú záujemcom ešte tri týždne, prvé kolo žiadostí sa uzatvára 12. marca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %