Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
10.06.2024 05:10

Staré Mesto spúšťa nový systém vjazdov do pešej zóny centra mesta


Ilustračná snímka, zdroj: Bratislavské noviny


Bratislavské Staré Mesto spúšťa v pondelok do ostrej prevádzky nový inteligentný systém regulácie vjazdov do pešej zóny historického centra. Po novom sa do nej nedostane žiadny vodič bez povolenia okrem záchranných zložiek.


Zavádza tiež striktné pravidlá pre kuriérov a zásobovacie vozidlá. Mestská časť chce tým vytvoriť bezpečnejšie historické centrum mesta pre peších.         

"Nový elektronický systém vjazdov do pešej zóny pomôže mestskej časti získať jasné dáta a kontrolu nad tým, aby do historického centra jazdil iba nevyhnutný počet áut," hovorí starosta Starého Mesta Matej Vagač.         

Miesta určené na vjazdy sú tri - Hviezdoslavovo námestie - vjazd Strakova, Františkánska ulica a Židovská ulica. Elektronický systém bude ovládať semafory, kamery na rozpoznávanie evidenčného čísla, náhľadové kamery, výsuvné hydraulické stĺpiky a informačné LED tabule.         

Vjazd do pešej zóny bude umožnený len vozidlám s povolením. Ak vozidlo povolenie mať nebude, pilomaty sa nespustia. Povolenie je v súčasnosti možné vybaviť si len priamo na miestnom úrade, v centre služieb občanom. Mestská časť však plánuje počas leta spustiť online systém žiadostí o vstup do historického centra.         

Nové striktné pravidlá zavádza samospráva aj pre autá kuriérov a zásobovacích spoločností gastroprevádzok a obchodov, ktoré na pešej zóne sídlia. Tieto autá výrazne podľa mestskej časti zaťažujú historické centrum, a to aj preto, lebo ich bolo veľa v akúkoľvek dennú hodinu. Po novom budú mať zásobovacie autá štandardne povolený vstup do historického centra iba vo vyhradenom čase od 6.00 do 9.00 h. Na parkovanie kuriérov budú na rôznych miestach v okolí pešej zóny vyhradené tzv. cik-cak miesta, kde má vodič možnosť odstaviť vozidlo na krátky čas. Niekoľko cik-cak čiar je už zakreslených a sprístupnených vodičom na okraji Hviezdoslavovho námestia, ďalšie by mali pribudnú čoskoro.         

Návrh nového a inovatívneho riešenia vjazdov vznikol vďaka akcii Hackathon, ktorú pravidelne organizuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR z Plánu obnovy a odolnosti SR. Cieľom návrhu bolo vytvorenie digitálneho systému pre riadenie a povoľovanie vjazdu vozidiel do historického centra mesta.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.01.2020
Staromestskí seniori by sa nového zariadenia mohli sťahovať už v máji
Výstavba nového zariadenia opatrovateľskej služby v bratislavskom Starom Meste úspešne napreduje, mestská časť doň dosiaľ investovala viac ako 2,5 milióna eur.
viac
22.01.2020
Staré Mesto pomohlo rodine zasiahnutej požiarom na Mozartovej
Piatkový požiar v bytovom dome na Mozartovej ulici v Starom Meste skomplikoval život viacerým ľuďom, medzi nimi aj rodinám s malými deťmi. Viac ako samotný oheň ich obmedzila nasledovná odstávka elektriny a čistenie zdevastovaných priestorov, ktoré podľa informácií potrvajú možno aj mesiac.
viac
28.05.2020
Staré Mesto očakáva výpadok na daniach viac ako 1,9 mil. eur
Bratislavské Staré Mesto očakáva v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu výpadok na výnosoch z daní vo výške viac ako 1,9 milióna eur. Týka sa to dane z príjmov fyzických osôb, dane za užívanie verejného priestranstva i dane z nehnuteľnosti.
viac
24.06.2021
Staré Mesto vstúpi do parkovacej politiky s jednou zónou
Centrálna bratislavská mestská časť Staré Mesto vstúpi do celomestskej parkovacej politiky zatiaľ s jednou zónou, a to Hlavná stanica - Blumentál.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %