Štvrtok 29.02.2024
Dnes má meniny 
Radomír
°C
28.04.2016 07:39

Starostlivosti o mestskú zeleň by mal pomôcť zelený balíček opatrení


Zeleň na križovatke ulíc Krížna - Karadžičova v Bratislave.


Ide o systém opatrení na komplexnú a efektívnu starostlivosť o stromy a zeleň v Bratislave, ktorý samospráva spúšťa s okamžitou platnosťou.


"Stromy a zeleň sú dlhodobo zanedbávaným problémom, ktorý sa ignoroval. Stromy vysadené v 50. a 60. rokoch dosahujú vrchol životnosti alebo sú za zenitom. Doslova nám to tu padá na hlavu a ja sa desím ďalšej tragédie. Je to jedna z mojich nočných môr, keď sa pozerám na stav našej zelene," uviedol dnes na brífingu primátor Ivo Nesrovnal.      

Na riešenie tohto "intenzívneho" problému tak samospráva navrhuje niekoľko opatrení, ktoré sa majú ihneď začať implementovať. "Chceme robiť veci po novom a proaktívne, čiže nečakáme, až kým sa niečo stane, ale monitorujeme situáciu a vykonávame opatrenia," doplnil primátor. Zároveň skonštatoval, že síce nikoho neteší, keď sa musia rúbať stromy, z ktorých sú viaceré v katastrofálnom stave a sú nebezpečné pre okolie, ochrana občanov je však podľa neho veľmi dôležitá.      

V prvom rade chce primátor poveriť hlavnú architektku mesta, aby vytvorila odborný "zelený" tím. Ten by mal následne vypracovať plán starostlivosti o zeleň v slovenskej metropole. Okrem toho za každý vyrúbaný strom sa budú vysádzať dva nové. "Takže zelene nebude v meste ubúdať, ale naopak, zeleň bude pribúdať," zdôraznil Nesrovnal. Tá by podľa neho mala v značnej miere pribudnúť napr. na nových električkových radiálach, podobne ako je to v Ružinove. Zároveň chce v rámci svojich možností a právomocí tlačiť na developérov, aby mali stavby zelené strechy.      

Mesto však bude podľa primátorových slov klásť dôraz nielen na novú výsadbu, ale aj na starostlivosť o mestské stromy a zeleň. Po novom bude napr. pri každej stavbe či oprave chodníka a cesty prítomný aj pracovník magistrátneho oddelenia životného prostredia a mestskej zelene. Týmto opatrením sa chce samospráva okrem iného vyhnúť opakovaniu situácie na Štefánikovej ulici, kedy sa zaliali aj korene stromov. Starostlivosť o zeleň bude v neposlednom rade podľa primátora taktiež koordinovaná s mestskými časťami a Bratislavským samosprávnym krajom a občania v tejto situácii budú vždy zrozumiteľne informovaní, čo sa v súvislosti s mestskou zeleňou deje.     

Oddelenie životného prostredia a mestskej zelene bratislavského magistrátu sa stará o viac ako 3,5 milióna metrov štvorcových pozemkov, na ktorých zabezpečuje pravidelnú údržbu – kosenie, hrabanie lístia, čistenie pozemkov, orezy stromov, kríkov a živých plotov, výsadbu drevín a kvetových záhonov, polievanie, odburiňovanie, okopávanie, hnojenie a pod. V tomto roku vyčlenilo hlavné mesto na starostlivosť o zeleň 1,5 milióna eur, časť financií ide aj z balíka v súvislosti s predsedníctvom SR v Rade EÚ.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.06.2016
Hlavnou prioritou ÚMS je posilňovanie pozície miest ako centier regiónov
V piatok, 3. júna 2016, sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave konal XXVII. snem Únie miest Slovenska. Zúčastnilo sa ho 22 primátorov z členských miest.
viac
05.01.2017
Primátor I. Nesrovnal: V prípade Hlavnej stanice je čas konať
Posledný deň minulého roku vypršala Zmluva o budúcej kúpnej zmluve medzi Hlavným mestom SR Bratislavou a spoločnosťou Transprojekt s.r.o. (investorom projektu výstavby Hlavnej stanice), ktorá poškodila všetkých Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta.
viac
31.12.2020
Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí vodozádržné opatrenia
Bratislavské Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí projekt vodozádržných opatrení. Riešiť má zachytávanie dažďovej vody a jej využitie na permanentnú, celoročnú závlahu stromov, kríkov a trávnatých plôch v parkovej časti námestia, ale tiež zníženie prietoku poddimenzovanej kanalizácie.
viac
25.01.2021
Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte
Bratislavské Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte. Cieľom projektu je naplnenie rozvojových plánov v oblasti prispôsobenia sa zmenám klímy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %