Piatok 09.05.2025
Dnes má meniny 
Roland
°C
13.07.2018 08:21

Starý chátrajúci múr pri kasárňach sprejeri zmenili na nepoznanie


Snímka TASR


Múr v okolí bývalých kasární v Kežmarku, ktoré dlhodobo chátrajú, zdobí umelecké dielo. Grafity v rôznych témach tam ešte minulý týždeň vytvorila štvorica umelcov v zložení Ivo Knut, Alex Adam a František Radačovský.


Posledný z menovaných pre TASR potvrdil, že fyzická realizácia trvala sedem dní.       

„Vo vrcholných fázach nám prišli vypomôcť ešte dvaja ďalší sprejeri. Komunikácia s mestom Kežmarok sa však začala už v roku 2017 a zahrňovala celý proces príprav, schvaľovania návrhov a podobne, keďže sa vzhľadom na slovenské pomery jedná o dosť jedinečný a obsiahly projekt,“ priblížil vznik myšlienky. Miesto pre realizáciu tohto grafity umeleckého výtvoru si podľa neho vybrala samospráva. Vzhľadom na to, že všetci traja autori sú zo Spiša, aj oni sami zanedbaný múr dôverne poznali a vnímali ho ako dlhodobý problém, ktorý vizuálne traumatizuje danú časť mesta. „Práve takéto miesto, ktorým prechádza hlavný cestný ťah a ulica, by malo mesto reprezentovať a tak bol výber v podstate jasný,“ zdôvodnil výber Radačovský.       

Radnica sprejerom zadala svoje požiadavky ohľadne tém, ktoré reprezentujú históriu Kežmarku a zároveň aj jeho súčasnosť, spracovanie však ponechala na nich. „Síce sme pri návrhu mali voľné ruky, dbali sme na to, že projekt je určený pre širokú laickú verejnosť. V konečnom dôsledku sa finálny vizuál stal kompromisom všetkých spomínaných strán,“ doplnil Radačovský. Na múre sú tak zobrazené dominanty mesta, ako napríklad hrad, časť Hlavného námestia, ale i nápis Moderný Dynamický Historický a ďalšie vyobrazenia.       

Skrášlenie 200 metrov dlhého múru na Michalskej ulici v Kežmarku mal v pláne miestny rodák Alex Adam už dlhšie. „Som veľmi rád, že sa mi ako Kežmarčanovi podarilo projekt zrealizovať v spolupráci s mestom a s ľuďmi, ktorých si veľmi vážim. Dúfam, že bude príležitosť pracovať aj na ďalších väčších projektoch v iných mestách,“ konštatoval.       

Vzhľadom na pozitívne reakcie zo strany mesta, obyvateľov i návštevníkov dotknutej lokality považujú umelci projekt za vydarený a sú s ním spokojní, pretože splnil svoj účel. Tak rozsiahle dielo, ako toto kežmarské, je podľa Radačovského na Slovensku zatiaľ skôr výnimkou. „Čo sa týka menších realizácií, máme ich všetci za sebou desiatky. Dúfame, že pozitívne reakcie prebudia do budúcna aj iné mestá,“ zdôraznil s tým, že medzičasom už majú títo umelci za sebou dve nové realizácie v Poprade a Bratislave. Vzhľadom na to, že každý z tejto trojice žije v inom kúte Slovenska, zhliadnuť ich, či ich výtvory tvoriť, môže verejnosť prakticky kdekoľvek, „kde je dobrá vôľa a komunikácia“.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2025
Vydanie poštovej známky „EUROPA 2025: Keltské nálezy na Bratislavskom hrade“
Slovenská pošta vydala 30. apríla 2025 poštovú známku „EUROPA 2025: Keltské nálezy na Bratislavskom hrade“, s nominálnou hodnotou 2,40 €. Motívom poštovej známky je reverz zlatej keltskej mince s reliéfnymi rebrami pripomínajúcimi štruktúru mušle, tzv. mušlový statér.
viac
02.05.2025
Liptovský Mikuláš je autentickým mestom
Na svete je zatiaľ len 18 miest, ktoré nesú označenie Authenticity – originálne mesto, výnimoční ľudia. Liptovský Mikuláš sa stal devätnástym, na Slovensku tretím.
viac
02.05.2025
Interaktívne tabule ako zdroj informácií a vzdelávania
Otestovať si matematické schopnosti, preveriť vedomosti z cestnej premávky, pozrieť sa na finančnú gramotnosť či naučiť sa správne triediť odpad. To všetko môžu žiaci niektorých základných škôl prostredníctvom interaktívnych tabúľ v rámci projektu Ámos vision, ktorý na Slovensko prišiel z Česka.
viac
02.05.2025
Spoznávajte Žilinský kraj zo sedla bicykla vďaka cyklobusom
Obyvatelia a návštevníci Žilinského kraja majú aj v tomto roku príležitosť spoznávať ho bližšie zo sedla bicykla, a to prostredníctvom cyklobusov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa