Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
16.11.2016 01:00

Štát preberie zodpovednosť za sanáciu šiestich nebezpečných skládok


Toxická skládka v bratislavskej Vrakuni. Snímka zdroj: (tasr).


Štát preberie zodpovednosť za šesť nebezpečných skládok, ktoré sú environmentálnou záťažou. Vláda ich na dnešnom zasadnutí zverí ministerstvu životného prostredia a ministerstvu obrany.


Tie zabezpečia ich odstránenie za pomoci európskych fondov.      

Envirorezort sa má stať zodpovedným za sanáciu bývalej skládky priemyselných odpadov Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) deklaroval, že riešenie tohto problému je jeho prioritou.      

Vinníka skládky sa nepodarilo zistiť ani v prípade skládky v Ružinove – Čierny les, skládky galvanických kalov v Myjave - Holičov vrch a skládky v Komárne – Harčáš. Ministerstvo obrany sa stane zodpovedným za sanáciu environmentálnej záťaže v kasárňach v Martine a leteckých kasárňach v Sliači.      

Ministri posúdia už piaty ucelený dokument pre oblasť prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti na nasledujúce obdobie, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra. Zmyslom stratégie je pokračovať v rozvíjaní a zdokonalení systému prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti. Bude východiskom pre preventívne programy a projekty na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Reaguje tiež na odporúčania medzinárodných inštitúcií pôsobiacich v tejto oblasti.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na likvidáciu čiernych skládok pôjde ďalších 7 miliónov eur
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa rozhodol pokračovať v programe Veľké upratovanie Slovenska, s ktorým prišiel jeho predchodca Peter Žiga (Smer-SD). Pôjde o druhé kolo programu, v tom prvom sa prerozdelilo vyše deväť miliónov eur.
viac
19.09.2017
MŽP prispeje obciam na kompostéry 20 miliónmi eur z eurofondov
Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo koncom augusta, že zvýši dotácie na kompostové nádoby pre samosprávy z 5 na 20 miliónov eur.
viac
27.06.2020
Nájdu sa peniaze na environmentálne zodpovedné odstavenie skládok?
V minulom roku zaznamenalo Slovensko 39-percentnú mieru recyklácie komunálnych odpadov (KO), pričom právne záväzným európskym cieľom je recyklovať 50 percent KO v roku 2020 a postupne dosiahnuť 65 percent v roku 2035. Prvý cieľ Slovensko nesplní.
viac
07.10.2022
Do odpadov poputujú eurofondy, envirorezort vyhlásil výzvu na podporu recyklácie
Podpora recyklácie, vybraných spôsobov zhodnocovania odpadov a mechanicko-biologickej úpravy zmesových komunálnych odpadov, a podpora energie z nie nebezpečných odpadov. Na to je zameraná 77. výzva Ministerstva životného prostredia SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %