Štvrtok 01.05.2025
Dnes má meniny 
Sviatok práce
°C
16.11.2016 01:00

Štát preberie zodpovednosť za sanáciu šiestich nebezpečných skládok


Toxická skládka v bratislavskej Vrakuni. Snímka zdroj: (tasr).


Štát preberie zodpovednosť za šesť nebezpečných skládok, ktoré sú environmentálnou záťažou. Vláda ich na dnešnom zasadnutí zverí ministerstvu životného prostredia a ministerstvu obrany.


Tie zabezpečia ich odstránenie za pomoci európskych fondov.      

Envirorezort sa má stať zodpovedným za sanáciu bývalej skládky priemyselných odpadov Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) deklaroval, že riešenie tohto problému je jeho prioritou.      

Vinníka skládky sa nepodarilo zistiť ani v prípade skládky v Ružinove – Čierny les, skládky galvanických kalov v Myjave - Holičov vrch a skládky v Komárne – Harčáš. Ministerstvo obrany sa stane zodpovedným za sanáciu environmentálnej záťaže v kasárňach v Martine a leteckých kasárňach v Sliači.      

Ministri posúdia už piaty ucelený dokument pre oblasť prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti na nasledujúce obdobie, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra. Zmyslom stratégie je pokračovať v rozvíjaní a zdokonalení systému prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti. Bude východiskom pre preventívne programy a projekty na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Reaguje tiež na odporúčania medzinárodných inštitúcií pôsobiacich v tejto oblasti.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na likvidáciu čiernych skládok pôjde ďalších 7 miliónov eur
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa rozhodol pokračovať v programe Veľké upratovanie Slovenska, s ktorým prišiel jeho predchodca Peter Žiga (Smer-SD). Pôjde o druhé kolo programu, v tom prvom sa prerozdelilo vyše deväť miliónov eur.
viac
27.06.2020
Nájdu sa peniaze na environmentálne zodpovedné odstavenie skládok?
V minulom roku zaznamenalo Slovensko 39-percentnú mieru recyklácie komunálnych odpadov (KO), pričom právne záväzným európskym cieľom je recyklovať 50 percent KO v roku 2020 a postupne dosiahnuť 65 percent v roku 2035. Prvý cieľ Slovensko nesplní.
viac
18.12.2020
Dokážeme do roku 2030 znížiť percento skládkovania na číslo 10?
Pri prognózovaní, či do rokov 2030-35 znížime skládkovanie komunálnych odpadov na 10 percent, pripomínajú dnešné reálie praktického riešenia tak trochu veštenie zo sklenej gule čarodejníka.
viac
07.10.2022
Do odpadov poputujú eurofondy, envirorezort vyhlásil výzvu na podporu recyklácie
Podpora recyklácie, vybraných spôsobov zhodnocovania odpadov a mechanicko-biologickej úpravy zmesových komunálnych odpadov, a podpora energie z nie nebezpečných odpadov. Na to je zameraná 77. výzva Ministerstva životného prostredia SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa