Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
14.03.2022 03:20

Štátna vedecká knižnica je po rekonštrukcii celá bezbariérová


Ilustračná snímka: (tasr).


Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove otvára v pondelok všeobecnú študovňu v nových zrekonštruovaných priestoroch oddelenia knižnično-informačných služieb na Námestí mládeže.


Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii, ktorú vlani tieto priestory podstúpili, ju budú môcť využívať aj imobilní. TASR o tom za prešovskú ŠVK informovala Renáta Šmidová.

Ako uviedla vedúca oddelenia knižnično-informačných služieb Valéria Ferková, bezbariérovosť vyriešili inštaláciou výťahu, čo bolo dosť náročné na projektovanie i financovanie. "Budova, v ktorej pôsobí oddelenie služieb od roku 1996, mala výrazné vnútorné architektonické obmedzenia a rovnako nás obmedzovala aj lokalita budovy a pohyb okolo nej," priblížila s tým, že rekonštrukcia si vyžiadala náklady vo výške viac ako 320.000 eur. Jej výsledkom je nová dispozícia priestorov študovne a zmodernizovaný hlavný vstup.

Vo vynovenej študovni bude návštevníkom k dispozícii prístup približne k 14 000 dokumentom vo voľnom výbere. Súčasťou jej vybavenia sú wifi pripojenie, štyri počítače, multifunkčné zariadenia na kopírovanie a skenovanie, klimatizácia a relaxačná zóna. "Pre používateľov, ktorí chcú pracovať v skupinách, máme pripravenú zvukovo izolovanú zónu, tzv. coworking priestor pre osem osôb, ak popri štúdiu potrebujú medzi sebou komunikovať," doplnila Šmidová.

Ako tiež upozornila, počas rekonštrukcie oddelenia, s ktorou sa začalo ešte v roku 2016, nastali aj organizačné zmeny. "Výraznejšou zmenou bolo presťahovanie čitárne do debarierizovaných priestorov v centre mesta, kde v prívetivom prostredí sídelnej budovy poskytuje služby od marca 2021," ozrejmila s tým, že v priestoroch čitárne funguje aj výstavný priestor WindowGallery, prezentujúci práce najmä prešovských fotografov a výtvarníkov.

Podľa slov riaditeľky ŠVK v Prešove Valérie Závadskej sa síce knižnica snaží rekonštrukciami a obnovami svoje služby modernizovať, jej "efektívnemu a plnohodnotnému fungovaniu" bráni "roztrúsenosť" knižnice vo viacerých budovách.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.05.2020
Prešov sa pripravuje na výmenu hydroizolácie nad predstaničným podchodom
Mesto Prešov si dalo vypracovať realizačnú projektovú dokumentáciu k hydroizolácii podchodu na Masarykovej ulici, ktorá spôsobuje priesaky vody do zrekonštruovaného predstaničného priestoru. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Tomek.
viac
24.09.2020
Festival Prešov číta rád bude i v online priestore
Festival čítania s názvom Prešov číta rád organizuje Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava aj tento rok.
viac
30.12.2020
Končiaci sa rok bol pre Prešov podľa primátorky jedným z najnáročnejších
Jedným z najnáročnejších v jeho novodobej histórii bol pre mesto Prešov končiaci sa rok 2020. Skonštatovala to primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
viac
12.04.2022
Kraj začal s rekonštrukciou objektov pre krajskú knižnicu v Prešove
Prešovský samosprávny kraj začal s realizáciou takmer 5,8 miliónového projektu rekonštrukcie objektu Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %