Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
31.10.2019 06:05

Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry zmenia naše pamiatky


Ilustračná snímka


Národné kultúrne pamiatky a zbierkové predmety si podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej zaslúžia náležitú ochranu zo strany štátu. Výrazne tomu môže napomôcť nová rozpočtová organizácia „Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry“.


Rozhodovať o jej zriadení budú rozhodovať poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na svojej najbližšej schôdzi.

„V dôsledku aktuálnej legislatívy časť národného pokladu chátra, čo si slovenské kultúrne dedičstvo rozhodne nezaslúži. Nová organizácia sa bude podieľať na zabezpečení obnovy a kultúry národných pamiatok, najmä niektorých častí výstavby, reštaurátorských výskumov či predprojektovej prípravy,“ uviedla ministerka.

Ústavný súd rozhodnutím zo dňa 19. septembra 2018 totiž zrušil účinnosť ustanovenia zákona, ktorý umožňoval vykonávať reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov zamestnancami Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Vzniklo tak riziko, že štát bude ukrátený o odborníkov na túto špecifickú činnosť. 

 „Štát má záujem získať väčšiu kontrolu nad dodržiavaním kvality výkonu prác na národných kultúrnych pamiatkach a zbierkových predmetoch v jeho vlastníctve. Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry budú fundovanou inštitúciou, ktorá bude koncepčne a erudovane vykonávať túto absentujúcu činnosť,“ vysvetlila význam navrhovanej štátnej rozpočtovej organizácie Ľubica Laššáková.

Rozpočtová organizácia Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry prevezme časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy, najmä v prípravnej a projektovej fáze. Návrh jej zriadenia prešiel na poslednej schôdzi prvým čítaním v Národnej rade SR. Podobná inštitúcia u nás už v minulosti existovala (Projektový ústav kultúry) a v súčasnosti takáto organizácia úspešne pôsobí v susednej Českej republike.

Autor: (ts-mksr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.11.2017
Bratislavskí poslanci schválili zriadenie mestskej mediálnej komisie
Zastupiteľstvo hlavného mesta SR bude mať mediálnu komisiu. Dohliadať má na to, ako sú vynakladané financie na marketing a mediálnu prezentáciu mesta, taktiež má hodnotiť, či okrem primátora majú vytvorený dostatočný priestor na prezentáciu svojich aktivít i názorov aj poslanci.
viac
24.02.2018
Prezident odobril stropy pre platy komunálnych poslancov a zlučovanie obcí
Platy komunálnych poslancov dostanú stropy. Odmena poslanca obecného zastupiteľstva sa bude odvíjať od základného mesačného platu starostu obce. Vláda bude môcť svojím nariadením pričleniť tzv. nefunkčnú obec k susediacej obci, tá s tým však musí súhlasiť.
viac
08.11.2019
Ministerka Laššáková predložila vláde novú koncepciu
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková predložila na stredajšom rokovaní vlády SR Koncepciu udržateľného rozvoja nehmotného kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry na roky 2020 – 2025. Dokument súvisí s implementáciou Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
viac
08.04.2020
Zastupiteľstvá obcí i krajov budú môcť rokovať aj cez videokonferencie
Obecné i krajské zastupiteľstvá budú môcť zasadať počas krízovej situácie aj prostredníctvom videokonferencie. Vo výnimočných prípadoch budú môcť zastupiteľstvá obcí hlasovať formou per rollam.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %