Slovenská samospráva sa pri modernizácii potrebuje inšpirovať aj trendami a skúsenosťami susedných štátov. Súvisí to nielen s rovnakým obdobím, kedy bola samospráva znovuobnovená, ale aj s možnosťou využiť nové eurofondy na reformy a potenciál regiónov na rozvoj prihraničia.
Štátny tajomník ministerstva vnútra a splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu Michal Kaliňák absolvoval rokovania na Ekonomickej univerzite v Krakove aj na pôde poľského parlamentu vo Varšave. V Krakove sa zúčastnil na rokovaní Vedeckej rady Karpatského euroregiónu, kde predstavil balík legislatívnych zmien, ktoré rezort vnútra v najbližšom období predloží do legislatívneho procesu.
„Na to, aby sme naše samosprávy čo najlepšie pripravili na modernizáciu a nové eurofondy, ktoré môžu výrazne financovať zásadné systémové zmeny, potrebujeme situáciu stabilizovať. Preto sme diskutovali o úpravách zákonov, ktoré umocnia systém vnútornej kontroly a tiež podporia združovanie obcí na výkon agendy a medziobecnú spoluprácu pre investičné projekty,“ konkretizoval Michal Kaliňák.
S členmi Stáleho podvýboru pre regionálnu politiku a čerpanie fondov Európskej únie poľského parlamentu vo Varšave diskutoval o pripravovanom zákone, ktorý sa bude týkať parametrov združovania obcí a formovania cezhraničných funkčných regiónov.
„Som veľmi rád, že tak, ako minulý týždeň na rokovaniach s veľvyslancami susedných štátov na Slovensku, tak dnes vo Varšave sme našli všeobecnú zhodu na tom, ako spojiť modernizáciu samosprávy s rozvojom prihraničia prostredníctvom cezhraničných funkčných území. Je dobré, že aj v okolitých štátoch vnímajú modernizáciu samosprávy v spojitosti s rozvojom prihraničných oblastí, čo je vzhľadom na to, že v našom prihraničí žije približne 44 % obyvateľov, strategický rozmer,“ zdôraznil štátny tajomník.
Rezort vnútra získava takýmito rokovaniami ďalšie dôvody nielen na nastavenie nových paragrafov, ale hlavne na úzku spoluprácu našich a susedných samospráv pre koordinovaný rozvoj prihraničia v období, ktoré pre všetky členské štáty ponúka jedinečnú príležitosť spojiť reformné úsilie s finančnými nástrojmi Európskej únie.
„S plánom obnovy, ktorý bol nastavený výlučne na reformy, máme rôzne skúsenosti. Platí to aj o doterajších eurofondoch. Nové programové obdobie bude úplne iné a práve preto sa na to musíme čo najlepšie pripraviť. Nebude to o zozname potrieb, ale o reformách, ktoré musia byť orientované na pozitívne výsledky,“ uzavrel Michal Kaliňák.