Štvrtok 09.07.2020
Dnes má meniny 
Lujza
°C
21.01.2020 03:10

Stĺpy verejného osvetlenia majú rôzne využitie


Ilustračná snímka, zdroj: trnava-live.sk


Združenie miest a obcí Slovenska koncom roka skúmalo problematiku verejného osvetlenia v mestách a obciach. Z prieskumu je zrejmé, aké rôzne využitie majú stĺpy verejného osvetlenia okrem zabezpečovania nočného svietenia.


Rôzne funkcionality na stĺpoch osvetlenia

Stĺpy verejného osvetlenia je možné v mestách a obciach využiť na rôzne funkcionality. Podľa prieskumu ZMOS je jasné, že kamerový systém na stĺpoch verejného osvetlenia využíva 27,4% samospráv. Na iné funkcie, ako je napríklad navigácia slúžia stĺpy v prípade 4% miest a obcí. Na účely dopravného značenia sú využívané v prípade 9,5 % samospráv. Ďalších 5,7 % ich spája s reklamnými pútačmi a 0,6% samospráv používa tieto stĺpy na umiestnenie výstražných informačných panelov.

Spokojnosť ľudí s verejným osvetlením

V prieskume nás tiež zaujímalo hodnotenie spokojnosti ľudí s prevádzkou verejného osvetlenia.

Podľa 31% respondentov sú všetci, alebo takmer všetci obyvatelia spokojní s verejným osvetlením.“ Podľa 52,1% je väčšina ľudí spokojných. Celkovo 9,9% primátorov a starostov odpovedajúcich v prieskume si myslí, že spokojnosť obyvateľov „je pol na pol“. Iba 2,7% má názor, že väčšina obyvateľov nie je spokojná a 4,3% respondentov nevedelo na túto otázku odpovedať.

Prieskum bol realizovaný v čase od 25. novembra 2019 do 15. januára 2020 na vzorke 518 respondentov.Súčasťou formulovaných záverov z prieskumu je aj tzv. druhostupňové triedenie dát, aby sme poznali postoje k tejto problematike s prihliadnutím na veľkostné kategórie obcí a tiež jednotlivé regióny.

Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

 

 

Autor: Michal KALIŇÁK, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.10.2018
Skutočné Smart riešenia v praxi
O riešeniach Smart sa na Slovensku pomerne intenzívne diskutuje. Združenie miest a obcí Slovenska začína so šnúrou podujatí, na ktorých budú starostovia a primátori z krajín V-4 prezentovať predstaviteľom slovenských miest a obcí úspešné Smart riešenia, ktoré sa u nich osvedčili.
viac
26.11.2019
ZMOS skúma viaceré aspekty verejného osvetlenia v mestách a obciach
Združenie miest a obcí Slovenska začína s ďalším prieskumom. Aktuálny sa sústredil na postoje primátorov a starostov k verejnému osvetleniu a bezpečnosti priechodov pre chodcov.
viac
17.01.2020
ZMOS si posvietil na verejne osvetlenie
Združenie miest a obcí Slovenska na prelome rokov skúmalo problematiku verejného osvetlenia v mestách a obciach. V prieskume odpovedalo 518 primátorov a starostov reprezentujúcich všetky veľkostné kategórie obcí.
viac
18.06.2020
Samosprávy preferujú automatizovaný systém doručovania rozhodnutí
Výrazný počet samospráv komunikuje elektronicky, avšak necelá polovica vyhotovuje elektronické úradné dokumenty. Aj to vyplýva z nedávneho prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %