Nedeľa 07.03.2021
Dnes má meniny 
Tomáš
°C
16.01.2021 02:50

Striekačky zo Starej Turej putujú do Európy, Slovensko o ne zatiaľ nepožiadalo


Ilustračná snímka (tasr)


Štát by mal čo najskôr objednať vakcinačné komponenty na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pre TASR to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Chirana T.Injecta Teodor Lysák.


Firma podľa neho už v lete minulého roka upozornila, že príchod vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bude začiatkom najmasívnejšieho očkovania v dejinách Európy. Práve toto dnes odohráva.       

"Denne dokážeme vyrobiť 200.000 kusov inzulínových striekačiek a viac ako 250.000 klasických striekačiek. Absolútna väčšina našej produkcie odchádza do zahraničia, ale sme schopní plne saturovať aj slovenské potreby. V našom vnímaní pandémie majú prioritu Slovensko a Česká republika a tento záväzok je nemenný. Čakáme už iba na patričné kroky štátu a sme schopní okamžite reagovať," povedal Lysák s tým, že viaceré štáty Európy si už v Starej Turej objednali masívne dodávky striekačiek.       

Ako dodal, Chirana T.Injecta má aktuálne kontrahovanú produkciu do konca augusta 2021 a v súvislosti s vakcináciou momentálne plní veľké štátne objednávky z Dánska, Rakúska, Nemecka, Maďarska a Českej republiky. "Dodávame menšie množstvá aj do iných krajín Európy, objednávky sa naozaj denne dopĺňajú, pretože vakcinácia sa naplno rozbieha," zdôraznil Teodor       

Chirana T.Injecta sa podľa neho nemohla zapojiť do obrovského výberového konania pod hlavičkou EÚ, pretože Slovensko sa ako členský štát k tomuto projektu centrálneho nákupu vakcinačných komponentov nepripojilo. "Trochu nás to zamrzelo, ale nič dramatické sa nestalo. Pre našu krajinu a Českú republiku sme pripravení okamžite splniť požiadavky," povedal Lysák s tým, že práve v posledných dňoch firma eviduje náznaky zo strany štátu. V rámci hospodárskej mobilizácie sa môže stať, že štát prikáže smerovať produkciu prioritne iba na Slovensko.       

"Reagovali sme tak, že v našom prípade nemusí smerom k nám prísť žiadny rozkaz a nariadenie, pretože tak či tak sme pripravení to splniť. Čakáme len na požiadavku," uzavrel riaditeľ.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
18.03.2020
Európske podujatia miest a obcí sa prekladajú
Vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete súvisiacu so šírením COVID-19 zrušili viaceré európske orgány a asociácie plánované plenárne zasadnutia a kongresy, na ktorých bola plánovaná účasť aj zástupcov slovenskej miestnej a regionálnej samosprávy.
viac
27.06.2020
Skúsenosti európskych miest a obcí
Skúsenosti európskych miest a obcí v boji proti COVID-19.
viac
29.10.2020
Košiciam chýbajú zdravotníci, podľa mesta zvládnu otestovať polovicu
Košice zvládnu otestovať maximálne polovicu obyvateľov pri súčasnom počte zdravotníkov, ktorých poskytol štát. Uviedol to primátor Jaroslav Polaček na sociálnej sieti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %