Nedeľa 27.09.2020
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
01.08.2019 02:15

Stropkovský jarmok oslavuje jubileum


Ilustračný výrez plagátu


V Stropkove vrcholia prípravy na 25. ročník obnoveného jarmoku. Od piatku do nedele sa v meste očakávajú tisícky návštevníkov, pre ktorých je pripravený bohatý kultúrny program. Hlavnými účinkujúcimi je Jana Kirschner a Hex.


Rok 2019 je pre Stropkov v mnohom jubilejný: v marci oslávili 615. výročie prvej písomnej zmienky, v máji 350. výročie založenia Bratstva sv. škapuliara a tretím jubileom sa pýši nadchádzajúci jarmok. Jeho neoficiálnym začiatkom bude v piatok popoludní tradičné stretnutie partnerských miest Stropkova – poľských Korczyny, Bilgoraja a Ropczyc, Bíliny z Čiech a Novovolynska z Ukrajiny. Slávnostné otvorenie jarmoku je naplánované na šestnástu hodinu na Námestí SNP. „Stropkovský jarmok, ktorého tradíciu sme obnovili v roku 1995, je právom hodnotený ako jeden z najatraktívnejších na východe Slovenska. Vďaka za to patrí mojim predchodcom i tímu organizátorov, ktorí za štvrťstoročie dostali jarmok do súčasnej podoby, keď počas prvého augustového víkendu do Stropkova prúdia tisíce ľudí zo Slovenska i zahraničia,“ uviedol primátor Stropkova. Hlavnými účinkujúcimi piatkového programu bude poľská formácia Tolhaje prezentujúca folklórnu hudbu pohraničia v jedinečnom štýle a vrcholom večera bude koncert skupiny Hex. Deti si v piatk popoludní prídu na svoje v interaktívnom predstavení Baby band s pesničkami Fíha a tralala. Sobotný večer bude patriť prešovskej reggae kapele Akustika a vyvrcholí koncertom Jany Kirschner. Počas obidvoch večerov sa po skončení hlavného programu žrebuje bohatá tombola.

Pre motoristov bude centrum mesta uzavreté od piatkového rána. Uzávierka potrvá do nedeľného popoludnia a tranzitná doprava bude presmerovaná cez mestskú časť Bokša. Predajné stánky budú rozmiestnené na ulici Hlavnej, občerstvenie je lokalizované na Námestí SNP. Neodmysliteľnou súčasťou jarmoku je obľúbená Ulička remesiel. V tomto roku tam bude mesto v spolupráci s Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku realizovať projekt Remeslo má zlaté dno. Verejnosť sa bude môcť oboznámiť a prostredníctvom tvorivých dielní i vyskúšať brašnárstvo, tkanie na krosnách, povrazníctvo, zvonolejárstvo, drevorezbu motorovou pílou i ďalšie tradičné remeslá. Pre najmenších bude v uličke v sobotu popoludní pripravená Papierová tvorivá dielňa, Zábavné popoludnie s Usmievankou a ďalšie pútavé akcie. „V rámci jarmoku sa samozrejme snažíme čo najviac propagovať aj naše mesto. Aj v tomto roku bude mať v Uličke remesiel svoj stánok Turistické informačné centrum. V ponuke bude mať viacero nových propagačných materiálov a určite najatraktívnejšou novinkou bude razič mincí s motívom Stropkova,“ priblížil primátor. Organizátori sa v tomto roku zamerali aj na praktickejšie novinky. Po dlhých rokoch sa rozhodli nahradiť neestetické chemické prenosné toalety kontajnerom s plnohodnotnými toaletami.

Počas celého jarmočného týždňa sa v meste konajú sprievodné podujatia v rámci Stropkovského kultúrneho leta – fotografické výstavy, divadelné predstavenia či vernisáže výtvarníkov, v stredu sa 30 darcov zúčastnilo na Jarmočnej kvapke krvi.

 

Autor: Peter Novák, hovorca mesta Stropkov


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Spoznajte zlomové okamihy mestskej histórie
Špeciálnu tematickú prehliadkovú trasu mestom si pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Liptovskom Mikuláši pre návštevníkov pripravilo tunajšie informačné centrum.
viac
15.06.2016
Stoličné dni tento rok pripomenú príbeh mesta
Prvá písomná zmienka o Liptovskom Mikuláši pochádza z 8. mája 1286. Tohtoročné Stoličné dni (16. – 18. júna) sa budú niesť v duchu minulosti a pri príležitosti 730. výročia prvej zmienky o meste si budú obyvatelia i návštevníci pripomínať príbeh mesta.
viac
12.03.2019
Stropkov oslavuje 615. výročie prvej písomnej zmienky
Stropkov si v týchto dňoch pripomína okrúhle výročie prvej písomnej zmienky. Hoci život v meste sa traduje od 11. storočia, prvýkrát sa Stropkov spomína až 12. marca 1404, kedy uhorský kráľ Žigmund zálohoval majetky, vrátane Stropkova, rodu Balických.
viac
30.08.2019
Spišské Podhradie si pripomína 770. výročie prvej písomnej zmienky
Mesto Spišské Podhradie si oslavami pripomína 770. výročie prvej písomnej zmienky. Trvajú od piatka a vyvrcholia v nedeľu 1. septembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %