Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
16.01.2023 01:30

Štvrtý ročník participatívneho rozpočtu bol rekordný


Na archívnej snímke predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Snímka zdroj: (tasr).


Sumu 250 000 eur rozdelí Trnavský samosprávny kraj (TTSK) na 53 projektov, ktoré uspeli v hlasovaní participatívneho rozpočtu pre rok 2023. Svoje hlasy vybraným občianskym a komunitným projektom zaslalo 22 000 hlasujúcich. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič.


"Participatívny rozpočet Tvoríme kraj sa teší veľkej obľube. Jeho štvrtý ročník bol rekordným z pohľadu počtu hlasujúcich i počtu odovzdaných hlasov. Považujem to za potvrdenie správnosti našej ambície zapájať obyvateľov do diania v duchu motta Spolu tvoríme kraj," uviedol Viskupič.

Do rozhodovacieho procesu bolo zaradených 83 projektov zo všetkých siedmich okresov TTSK. Pri rozhodovaní mali 50-percentnú váhu závery členov deliberatívnych fór, ktorí hodnotili projekty z pohľadu udržateľnosti, vplyvu na životné prostredie, inkluzívnosti, inovatívnosti, komunitného rozmeru a edukatívnosti. Druhú časť tvorilo on-line hlasovanie verejnosti. "Úspešné projekty budú zrealizované do konca tohto roka," uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu Jakub Sejna.

V okrese Dunajská Streda by sa malo realizovať 13 projektov, v Trnavskom okrese 12, v okrese Galanta deväť, a v Hlohovskom okrese štyri projekty. V okrese Piešťany obyvatelia hlasovaním rozhodli o podpore piatich, rovnako ako v okresoch Skalica a Senica.

Najviac hlasov získal tento rok projekt zo Skalice s názvom Jazdecký šport pre deti na Záhorí – s hendikepom aj bez, ktorý získal 2138 hlasov. Úspešným sa stal aj projekt k 150. výročiu založenia dobrovoľného hasičského zboru v Šamoríne. Elektrárňa Piešťany získala príspevok na realizáciu projektu Vzdelávacia aleja. Zámer zahŕňa výsadbu rýchlorastúcich drevín i ukážky udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou. V okrese Trnava získal najväčšiu podporu projekt Keď tvorenie spája, ide o kurzy kresby a maľby pre seniorov a deti so znevýhodnením. Zoznam podporených projektov je na stránke www.tvorimekraj.sk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.11.2020
Začalo sa hlasovanie o projektoch participatívneho rozpočtu Trnavského kraja
Od 2. až do 15. novembra sa v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) koná hlasovanie o podpore projektov z participatívneho rozpočtu (PR). V rámci jeho druhého ročníka obyvatelia môžu hlasovať online za najmenej tri spomedzi 105 projektov.
viac
13.03.2023
Trnavčania môžu hlasovať o investíciách do verejného priestoru
Do konca marca môžu Trnavčania zahlasovať za projekty pilotného ročníka participatívneho procesu. Ten po niekoľkých rokoch nahradil participatívny rozpočet a pozmenil pravidlá. Informovala o tom hovorkyňa radnice Veronika Majtánová.
viac
11.04.2023
Lučenec spúšťa prihlasovanie projektov do participatívneho rozpočtu
Návrhy projektov do participatívneho rozpočtu mesta Lučenec bude možné predkladať od utorka (11. 4.). Na podporu občianskych projektov samospráva v tomto roku vyčlenila celkovú sumu 15 000 eur. Mesto o tom informovalo na svojej oficiálnej webovej stránke.
viac
03.05.2023
O financie z rozpočtu mesta sa uchádza 18 komunitných projektov
Verejnosť bude môcť opäť rozhodnúť o občianskych zámeroch, ktoré mesto Partizánske podporí financiami zo svojho rozpočtu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %