Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
30.06.2023 03:20

Svahy na Chopku v Nízkych Tatrách bude spásať stádo 40 oviec


Ilustračná snímka: (tasr).


Svahy na severnej strane Chopku v Demänovskej doline budú aj toto leto spásať ovce. Návštevníci Nízkych Tatier ich uvidia od soboty 1. júla v lokalite Priehyba.


Informoval o tom Marián Galajda zo spoločnosti Tatry mountain resorts, ktorá je prevádzkovateľom tamojšieho horského strediska.

Stádo 40 valašiek bude spásať zjazdovky pod dozorom pastierov a pyrenejských horských psov. Na druhú sezónu projektu pripravili organizátori niekoľko noviniek.

"Na Priehybe vyrastie replika pôvodného salaša, vďaka čomu si malí aj veľkí návštevníci budú môcť pozrieť, ako sa kedysi žilo na salaši a aké nástroje valasi používali pri spracovaní mlieka. Chceme zároveň pokračovať s výcvikom pastierskych psov, pretože kým teraz spásame plochu vytýčenú elektrickým ohradníkom, do budúcna chceme s ovečkami putovať po zjazdovkách voľne a spásať ich podľa potreby," uviedol jeden z iniciátorov projektu Peter Kompiš.

Od hornej stanice lanovky povedie k ovciam náučný chodník, ktorého súčasťou budú fotopointy späté s pastierskou tradíciou - 2,5 metra vysoká fujara, kamenné sochy ovečiek dotvorené umeleckým kováčom aj črpák gigantických rozmerov. K salašu a ovciam na Priehybe sa návštevníci môžu dostať kabínkovou lanovkou z Bielej púte.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.10.2018
Zatiaľ nevieme zabrániť zničeniu biotopov v treťom stupni ochrany
Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) nevedela po kalamitách v rokoch 2004 a 2014 zabrániť poškodeniu niektorých biotopov chránených druhov v treťom stupni ochrany.
viac
23.03.2020
V stredisku Jasná plánujú postaviť ubytovací komplex "Škriatkov les"
V turisticko-rekreačnom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách plánuje postaviť spoločnosť Iso Invest ubytovací komplex "Škriatkov les", apartmány a chatu. Vyplýva to zo zámeru, ktorý je predložený na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).
viac
12.08.2022
Panoramatický výhľad na Nízke Tatry sprostredkujú živé kamery
Panoramatické výhľady na Nízke Tatry ponúknu dve nové živé kamery. Skutočným i virtuálnym návštevníkom Demänovskej Doliny sprostredkujú v reálnom čase informácie o počasí.
viac
25.02.2023
Krňačkové preteky v Jasnej otvoril včera ceremoniál na námestí v Brezne
Medzinárodné krňačkové preteky, ktoré na južných svahoch lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry odštartujú dnes, otvoril včera slávnostný ceremoniál. Okrem povzbudivých slov sa pretekári a diváci môžu tešiť na rôzne súťaže späté priamo s tradíciami a využitím krňačiek pri práci našich predkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %