Pondelok 26.10.2020
Dnes má meniny 
Demeter
°C
26.09.2019 12:10

Svetový deň cestovného ruchu uzavrie letnú kampaň Prešovského kraja


Ilustračná snímka KOCR Severovýchod Slovenska


Svetový deň cestovného ruchu si Prešovský kraj pripomenie 28. septembra v Bachledovej doline. Podujatie je spojené s oslavou druhých narodenín Chodníka korunami stromov Bachledka a s vyhodnotením súťaže Legendarium, ktorá v tomto roku dosiahla rekordný počet účastníkov.


Svetový deň cestovného ruchu (turizmu) pripadá na 27. septembra. V tento deň v roku 1979 boli prijaté stanovy Svetovej organizácie turizmu a zároveň sa jedná o deň, kedy sa končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína sa sezóna na južnej zemskej pologuli. Svetový deň turizmu oslavujú organizácie zvyčajne v najbližší víkend výročia, v Prešovskom kraji to bude v sobotu 28. 9. 2019 v areáli Chodníka korunami stromov Bachledka. Podujatie spolu so strediskom pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Pestrý program sa začne o 10.00 hod., pripravené sú vystúpenia sokoliarov, folklórnych zoskupení, adrenalínová bike show, Sranda Banda kúzelnícka show, Dorotka z Fidorkova a ďalší. V areáli v stánku KOCR Severovýchod Slovenska sa turisti budú môcť inšpirovať na výlety a zážitky z celého Prešovského kraja. O 13.00 hodine prebehne odovzdanie cien vyžrebovaným výhercom letnej turistickej súťaže Legendarium. Víťazi si ceny prevezmú z rúk predsedu PSK Milana Majerského. Pripravených je 45 cien, ktoré do súťaže venovali partneri projektu.

Ústrednou letnou aktivitou prezentujúcou Prešovský kraj bola kampaň Legendarium. Dvadsať oblastí Prešovského kraja prezentovali príbehy miestnych legiend, ktoré verejnosť našla v komikse a na nálepkách na viac ako 50 miestach v celom kraji. K zapojeným zariadeniam patrili múzeá, hrady, jaskyne, trickartové galérie, UNESCO pamiatky, aquaparky, športoviská a rozmanité atrakcie v celom kraji. Úlohou cestovateľov bolo navštevovať vybrané miesta a zbierať súťažné nálepky. Legendarium zároveň formou súťaže o hodnotné ceny motivovalo turistov navštíviť čo najviac lokalít. „Do záverečného žrebovania o ceny zaslalo kontrolné strany takmer 1200 súťažiacich, ktorí spolu nazbierali vyše 16 600 nálepiek.Veľmi nás to teší, nakoľko súťažiaci, ktorí zaslali ústrižky do súťaže, predstavujú len časť zo všetkých cestovateľov. Legendarium v tomto roku teda oslovilo niekoľkonásobne viac turistov. Už v júli sme realizovali dotlač komiksov a nálepiek, keďže pôvodný náklad 15 000 ks nestačil,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Aj podľa spätnej väzby od zariadení Legendarium výrazne prispelo k návštevnosti jednotlivých miest. Kampaň bola prioritne určená rodinám s deťmi, nálepky na výletoch zbierali turisti z celého Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska či Írska. „Snažíme sa letné kampane robiť inak ako ostatní, pripravujeme komplexnú ponuku zážitkov pre turistov. Tipy na výlety spájame s príbehom a materiálmi, ktoré sú zároveň suvenírmi,“ doplnil Janoško.

Ambasádorom projektu bol moderátor Gregor Mareš. S rodinou a priateľmi cestoval po kraji a predstavoval vybrané lokality formou videí, ktoré zaujali širokú verejnosť.

„Ak máme príbeh, tak výlet nadobudne úplne iný rozmer. Spolu s možnosťou získať nálepky a následne ďalšie zľavy je to pre deti a rodičov silná motivácia spoznať čo najviac miest,“ uviedol G. Mareš. Rodáka z Vyšných Hágov zvlášť oslovili UNESCO mestá Bardejov a Levoča, oblasť Lačnovského kaňona či Poloniny.

Návštevnosť PSK

Podľa údajov Štatistického úradu SR v prvom polroku 2019 v Prešovskom kraji medziročne vzrástolpočet návštevníkov ubytovacích zariadení až o 10 %. Spolu od januára do júna prenocovalo v kraji 481 477 návštevníkov, priemerná doba pobytu bola tri noci. Počet zahraničných návštevníkov stúpol o 8 % na 130 279 návštevníkov.

Leto 2019 – priaznivá štatistika

Podľa predbežných odhadov z jednotlivých regiónov bola letná sezóna úspešná, počty návštevníkov rástli. Dáta za prázdninové letné mesiace sú zatiaľ známe len pre mesiac júl 2019. Podľa údajov ŠÚ SR navštívilo v júli 2019 Prešovský kraj 125 250 návštevníkov ubytovacích zariadení, medziročne ide o rast až 24 %. Priemerná doba pobytu v júli bola 3,6 noci. Rástli aj počty zahraničných návštevníkov, v júli ich do kraja zavítalo 48 562 (medziročný rast o 14,4 %). Cudzinci u nás priemerne prenocovali 3,3 noci. Prešovský kraj je stabilne tretím najviac navštevovaným krajom SR.

Najviac navštevovaným okresom PSK bol v júli Poprad s Vysokými Tatrami, do ktorého zavítalo 80 994 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo je o takmer 16 000 viac ako v rovnakom období r. 2018. Nasledujú okresy Kežmarok, Prešov, Bardejov a Stará Ľubovňa.

 

Autor: (ts-Mgr. Barbora Čechová, KOCR Severovýchod Slovenska)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2016
Košický kraj je skokanom roka v návštevnosti
Košický kraj sa stal skokanom roka v návštevnosti. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
viac
15.09.2017
Návštevnosť Trenčianskeho kraja rastie
Záujem o Trenčiansky kraj z roka na rok stúpa. Potvrdzujú to štatistické údaje a porovnania návštevnosti z predchádzajúcich rokov. Rozlohou síce malý, ale turistickým potenciálom veľký Trenčiansky kraj navštívilo v prvom polroku 2017 o 19 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roku. 
viac
19.09.2017
Z grantového programu Šariš ľuďom rozdelia na projekty 16 000 eur
Projekty, ktoré podporujú rozvoj cestovného ruchu v Prešovskom kraji a pomáhajú revitalizovať symboly kraja, majú šancu získať finančnú podporu v rámci grantového programu Šariš ľuďom od Pivovarov Topvar prostredníctvom Komunitnej nadácie Veľký Šariš.
viac
17.01.2019
Poznáme ocenené osobnosti a produkty cestovného ruchu Prešovského kraja 2018
Za rozvoj CR v samospráve bude ocenený Štefan Bieľak. Ocenenia za prínos v rozličných oblastiach cestovného ruchu v Prešovskom kraji budú udelené piatim osobnostiam. Za celoživotný prínos budú ocenení Zuzana Šedivá in memoriam a Ján Gondek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %