Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.05.2024 02:05

Svojpomocná výstavba rodinných domov v Zborove sa blíži do finále


Snímka zdroj: Ahoj.tv


Rodiny z marginalizovanej rómskej komunity v obci Zborov v Bardejovskom okrese si za koordinácie Inovačného partnerského centra (IPC) a organizácie Projekt DOM.ov dokázali svojpomocne postaviť nové legálne rodinné domy.


Tie sú aktuálne pred kolaudáciou. Ide pritom o jeden z úspešných príbehov a projektov v oblasti sociálnych inovácií, ktoré v pondelok (13. 5.) prezentovali na IPC informačnom dni v historickom Šerédyho kaštieli v Zborove. Marketingová manažérka centra Dominika Príhodová informovala, že hlavnou témou štvrtého ročníka bola práve svojpomocná výstavba domov.         

Obyvatelia marginalizovanej komunity v Zborove si za vlastné našetrené peniaze od obce odkúpili stavebné pozemky, vzali úver a zafinancovali všetok stavebný materiál i ďalšie náklady spojené s výstavbou. S legálnou výstavbou začalo šesť rodín vlani v januári. Pomocnú ruku im okrem spomínaných organizácií podala aj obec a Prešovský samosprávny kraj.         

Aktivity IPC a Projektu DOM.ov sa pritom neobmedzujú len na okolie Bardejova, koordinujú svojpomocnú výstavbu v Prešovskom kraji aj na Spiši a pri Vranove nad Topľou. "Svojpomocná výstavba domov nie je len o stavaní múrov, ale hlavne o vyriešení obrovského množstva problémov v komunite, ktoré nedovoľujú položiť ani len základný kameň novej stavby. Zvládnutie množstva náročných procesov, ktoré si vyžadujú rozsiahlu koordináciu a angažovanosť rôznych inštitúcií, v kombinácii s usilovnou prácou a zodpovedným prístupom ľudí z komunity prináša skvelé výsledky," skonštatoval riaditeľ IPC Jozef Šimko.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.12.2016
MV SR podporí svojpomocnú výstavbu obydlí prostredníctvom mikropôžičiek
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje (OP ĽZ) poskytne 13,5 milióna eur na finančné nástroje pre svojpomocnú výstavbu obydlí a podporu sociálnych podnikov.
viac
26.08.2021
Sociálny podnik KSK pomôže pri svojpomocnej výstavbe domov na Luníku IX
Sociálny podnik Košického samosprávneho kraja (KSK) pomôže so svojpomocnou výstavbou rodinných domov na Luníku IX. Sumu 100.000 eur na tento účel pre sociálny podnik vyčlenili krajskí poslanci na svojom tohtotýždňovom rokovaní.
viac
08.03.2022
V obci Zborov stavajú materskú školu pre 160 detí
Nová materská škola, ktorú stavia obec Zborov v Bardejovskom okrese, bude slúžiť pre 160 detí. V súčasnosti sídli vo viac ako 100-ročnej budove, ktorá podľa starostu Jána Šurkalu kapacitne nepostačuje a nie je stavaná pre účely materskej školy.
viac
13.01.2023
V Zborove začínajú so svojpomocnou výstavbou rodinných domov
Šesť rómskych rodín z obce Zborov v okrese Bardejov si môže svojpomocne začať stavať legálne rodinné domy. Za našetrené peniaze si od obce odkúpili stavebné pozemky a zafinancovali aj stavebné povolenia a ďalšie potrebné dokumenty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %