Štvrtok 01.05.2025
Dnes má meniny 
Sviatok práce
°C
17.03.2018 05:02

Systém odpadového hospodárstva je jedným z najlepších na Slovensku


Starosta obce Košeca Radomír Brtáň. FOTO TASR - Radovan Stoklasa


Za jeden z najväčších úspechov 12-ročného pôsobenia vo funkcii starostu obce Košeca považuje Radomír Brtáň pokrok v odpadovom hospodárstve. Poplatky za zber komunálneho odpadu v Košeci patria medzi najnižšie na Slovensku.


"Odpadové hospodárstvo a obec Košeca je celkom známa kombinácia. Od roku 2009 sme dostali niekoľko ocenení. Či už to bol Zlatý mravec alebo vyznamenanie v súťaži 3Z. Úplne sme zmenili a prekopali systém odpadového hospodárstva v obci, ktorý bol neudržateľný. Aj keď má svoje muchy, v súčasnosti je jedným z najlepších systémov," skonštatoval starosta s tým, že poplatky sú menej ako 20 eur ročne na osobu, napriek tomu pokryjú všetky náklady a obec z iných rozpočtových kapitol nedopláca na odpadové hospodárstvo.       

Pri zmene legislatívy v roku 2016 nastavila Košeca v spolupráci Marekom Kurincom z Dubnickej environmentálnej skupiny nový systém odpadového hospodárstva. "Sme vlastnou zberovou spoločnosťou, obec má zmluvu so zástupcom združujúcim výrobcov. Zbierame si sami všetky zložky triedeného odpadu – plasty, biele a farebné sklo, papier, tetrapaky, kovy. Väčšinou máme zber formou vrecového systému, pri bytových domoch sú aj zvonové kontajnery. Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) nám za to platí. Komunálny odpad vyváža zmluvná spoločnosť na skládku v Dubnici nad Váhom," doplnil Brtáň.       

Už v roku 2008 obecné zastupiteľstvo v Košeci vo všeobecne záväznom nariadení stanovilo rozdielne poplatky pre obyvateľov, ktorí triedili, resp. netriedili odpad. Obyvatelia, ktorí odpad separujú, majú poplatky až o polovicu nižšie. V minulom roku sa podľa starostu dostali v Košeci v separovaní odpadu nad úroveň 50 percent z celkového množstva vyprodukovaného odpadu v obci.      

 "To je hranica, ktorú sa Slovenská republika zaviazala splniť do roku 2020. Odpadové hospodárstvo vnímam ako jednu z nosných tém. Nielen preto, že sa tam točia veľké peniaze, ale najmä kvôli životnému prostrediu. Ak to teraz nebudeme robiť kvalitne, tak naše deti a ďalšie generácie to budú mať len a len ťažšie," zdôraznil starosta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.03.2018
Obec rastie vďaka mladým rodinám, idú stavať novú materskú školu
Obec Drienov za posledné volebné obdobie od roku 2015 získala z eurofondov celkovo 1,5 milióna eur. Starosta Peter Tomko uviedol, že sa tak snažia cez rôzne výzvy a projekty získať tie najefektívnejšie zdroje financií a vytvoriť svojim občanom lepšie miesto pre život.
viac
12.01.2019
Uplynulý rok stavali kanalizáciu, teraz chcú opraviť kultúrny dom
Hoci na kanalizáciu v obci Galovany čakajú už vyše 25 rokov, doposiaľ ju má len tretina obyvateľov. Minulý rok sa podarilo vybudovať približne 260 metrov dlhý úsek, zvyšok budú musieť dorobiť po častiach.
viac
23.04.2019
V obci majú veľký problém s odpadom, miestni upratujú takmer mesiac
V obci Lomnička na severnom Spiši majú veľký problém s odpadom. Ten sa priamo v intraviláne i v jeho okolí hromadil roky, vďaka aktivačnej práci ho tam už zhruba mesiac miestni obyvatelia upratujú.
viac
03.06.2019
Do obce prichádzajú mladí ľudia, o bývanie je veľký záujem
Rastúci záujem mladých ľudí o voľné stavebné pozemky v Sedliackej Dubovej zabezpečil projekt pozemkových úprav, na ktorom v obci pracovali vyše desiatich rokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa