Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
30.12.2023 04:00

T. Taraba: Je pre mňa kľúčové, aby ISOH fungoval


Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Snímka TASR.


Pokiaľ nebude mať Slovensko fungujúci Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH), envirorezort nebude mať podklady na ďalšie rozhodovania o obehovom hospodárstve. V rozhovore pre TASR to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba. Je pre neho kľúčové, aby systém fungoval.


Systém nie je nastavený na súčasne platnú legislatívu. V súčasnosti sa nevie, či ten, kto zaplatil za spracovanie toxického odpadu, ho aj skutočne zneškodnil. "Toto je vec, ktorá je na stole niekoľko rokov. Dali sme to preto aj do programového vyhlásenia vlády. Sfunkčnenie tohto systému považujeme za prioritu. Odmietam však, aby nás tu roky zdierali IT firmy. Zatiaľ všetci len fakturujú milióny a na Slovensku žiadne IT poriadne nefunguje," skonštatoval Taraba.         ​

Ministerstvo životného prostredia v októbri pre TASR uviedlo, že pripravuje podklady pre budúce verejné obstarávanie na dodávateľa, ktorý bude schopný ISOH nielen prevádzkovať, ale aj rozvíjať. Taraba tvrdí, že systém idú rozširovať. Do úvahy pripadá aj osvojenie si už hotového systému, ktorý funguje v iných štátoch. V tejto súvislosti už minister rokoval aj so zahraničnými subjektmi, používajúcimi fungujúce softwarové programy a pripravuje analýzu ich využitia.         

Do ISOH sa musí zaregistrovať každý výrobca vyhradeného výrobku, a to ešte pred uvedením výrobku na trh. Povinnosť registrácie vyplýva z európskych smerníc. Do systému sa vkladajú dáta od spoločností, ktoré s odpadmi nakladajú. Bude sa vedieť, kto, odkiaľ, koľko odpadu zobral, a ako s ním naložil. Cieľom systému je zníženie administratívnej záťaže subjektov, ktoré spracúvajú odpad. Systém stál viac ako 15,2 milióna eur.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2017
MŽP začne budovať nový Informačný systém odpadového hospodárstva
Nový systém odstráni nedostatky súčasného systému nakladania s odpadmi, ako sú napríklad neodsledovateľnosť toku odpadu od jeho vzniku po jeho konečné spracovanie a formálne deklarovanie spracovania odpadu.
viac
30.12.2017
V odpadoch urobíme poriadok, sľubuje si od ISOH minister Sólymos
Slovenská republika zaplatí 12,7 milióna eur (bez DPH) za vybudovanie Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH). Tender na jeho dodanie vyhralo ešte v novembri konzorcium firiem Tempest a Softip.
viac
19.01.2021
Od januára musia výrobcovia požiadať o registráciu do ISOH
Od januára musia výrobcovia vyhradených výrobkov požiadať o elektronickú registráciu do Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).
viac
05.10.2023
Zástupcovia samospráv rokovali s ministrom životného prostredia
Na Ministerstve životného prostredia SR sa konalo ďalšie stretnutie zástupcov samospráv k problematike odpadového hospodárstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %