Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
06.03.2024 04:45

T. Taraba: Všetky stromy napadnuté lykožrútom pôjdu dole


Lykožrút. Snímka: TASR


Všetky stromy napadnuté lykožrútom sa vyrúbu. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v súvislosti s výrubom stromov v Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku.


Stromy spôsobujúce kalamitnú situáciu pôjdu podľa neho čo najrýchlejšie dole, lebo ohrozujú kvalitu a zdravie slovenských lesov.         

"Ak chceme ochrániť zdravie našej prírody a lesov, predovšetkým musíme bojovať proti tým škodcom, ktorí spôsobujú ich vyhynutie," povedal Taraba. Tvrdí, že výrub bude pokračovať a všetky centrá infikácie lesov a ničenie ich zdravia bude ministerstvo životného prostredia eliminovať.         

"V jednom strome napadnutom lykožrútmi sa nachádza 300.000 lykožrútov. Lykožrúty letia do desiatich kilometrov a na zničenie jedného stromu stačí 300 lykožrútov. Pri jednom chorom strome dochádza k infikovaniu ďalších tisíc stromov," skonštatoval Taraba. Envirorezort podľa neho tiež nebude tolerovať stavy, keď sa na povolenie na výrub stromov čakalo 700 dní.         

 

Kôprová dolina sa spolu s Tichou dolinou stali v roku 2007 symbolom sporu medzi ochranármi a lesníkmi o to, ako sa vyrovnať s následkami veternej kalamity a premnožením lykožrúta v najprísnejšie chránených oblastiach. Kým lesníci aj štátne orgány presadzovali aktívny manažment, environmentalisti trvali na ponechaní na samovývoj. Ťažbe priamo na mieste bránili mimovládne organizácie. O ťažbu kalamitného dreva sa zaujímala aj Európska komisia.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.02.2017
O vypracovanie projektu obnovy hradieb nemal nikto záujem
Ani jeden záujemca nereagoval na výzvu trnavskej radnice predložiť cenovú ponuku na vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. Mesto zverejnilo výzvu s uzávierkou 3. februára, odozva však bola nulová.
viac
03.03.2020
Staré stromy pri Váhu v Ružomberku nahradia mladé hraby
Prestarnuté stromy, ktoré rastú pozdĺž Váhu pri Žilinskej ceste v Ružomberku, nahradia mladé hraby. Vedenie mesta sa rozhodlo 26 stromov odstrániť po tom, čo ich dendrológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) označili za rizikové.
viac
16.07.2020
ŠOP apeluje na lesníkov, aby informovali skôr o suchých stromoch v NP
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR apeluje na vedenie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP), aby ju včas informovali o potrebe odstránenia ohrozujúcich suchých stromov v národnom parku.
viac
02.03.2023
Parky napadol lykožrút a výrub stromov bol nevyhnutný, tvrdí mesto
Zvolenské parky napadol lykožrút, výrub stromov bol preto podľa mesta nevyhnutný. Informoval o tom hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %