Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
12.04.2021 01:35

Tetrapaky sú zdrojom cenných surovín


Ilustračná snímka.


Nápojové kartóny, ktoré zvykne verejnosť označovať názvom tetrapaky, sú zdrojom mimoriadne cenných surovín.


„Preto sa oplatí ich správne triediť,” povedal Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack s tým, že systém ich triedenia nie je na Slovensku jednotný. Najčastejšie sa tieto druhy obalov z viacvrstvových kombinovaných materiálov na báze lepenky využívajú na balenie džúsov, ovocných štiav a mlieka.

„Obsahujú v priemere 70 až 80 percent veľmi kvalitného papiera a podľa konkrétneho druhu nápojového kartónu aj ďalšie vrstvy tvorené plastom alebo kovom (hliníkom), prípadne aj oboma naraz, ako je to v prípade najznámejšieho nápojového kartónu – tetrapaku,” vysvetlil Brinzík. Na takýchto obaloch sa nachádza recyklačný symbol v podobe trojuholníka s označením C/PAP a číslicami 81 - 86.

„Základnou zásadou správneho triedenia je, aby takýto obal neskončil ani v prírode, ani v zmesovom kontajneri. O tom, že odpady nepatria do prírody, sa všeobecne vie, napriek tomu tam popri PET fľašiach a kovových plechovkách často končia aj nápojové kartóny. V prípade ich odhodenia do zmesového kontajnera ich na drvivej väčšine územia Slovenska čaká smutný osud na niektorej zo skládok odpadov,” skonštatoval Brinzík.

Triedenie nápojových kartónov na Slovensku nie je jednotné, preto radí dávať si pozor. „Tam, kde ich vyhadzujeme do triedeného zberu, odporúčam prečítať si pokyny zberovej spoločnosti na nálepkách na kontajneroch alebo na webovej stránke miestnej samosprávy, kde musí byť systém triedenia vysvetlený,” pripomenul.

Priblížil, že nápojovým kartónom prislúcha oranžová farba, niekde sa triedia do kontajnerov oranžovej farby, veľmi často sa však triedia spoločne s kovmi do kontajnerov červenej farby a čoraz častejšie sa triedia v kontajneroch žltých, spoločne s plastmi a kovovými obalmi. „Veľmi dôležité pri správnom triedení je obsah nápojového kartónu dôkladne spotrebovať, a najmä v prípade hustejšieho obsahu (napríklad pretlak) zľahka vypláchnuť a následne postláčať. Takto minimalizujeme riziko, že sa tento obal znehodnotí na svojej ceste k recyklátorovi,” doplnil Brinzík.

Z vyzbieraných nápojových kartónov sa recykláciou vyrábajú rôzne papierové materiály ako utierky a servítky. Podľa konkrétnej technológie sa ďalej spracúva aj plast polyetylén, napríklad na výrobu syntetického oleja, a do recyklácie putuje aj cenný kov hliník pri tých druhoch, ktoré ho v niektorej z vrstiev obsahujú.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.10.2017
Školské nádoby na triedený zber si žiaci môžu zhotoviť aj sami
„Ak si deti vlastnými rukami vyrobia a pomaľujú nádoby na triedený zber, obyčajne k nim majú lepší vzťah ako k štandardným plastovým košom,“ hovorí o svojich skúsenostiach so školákmi známy environmentalista Ing. Miloš Veverka. „Okrem iného ich napríklad nepoškodzujú.“
viac
22.01.2019
Po PET fľašiach chystá envirorezort aj zálohovanie nápojových kartónov
Popri triedení komunálnych odpadov a neskôr aj po zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek uvažuje envirorezort aj o zálohovaní nápojových kartónov. Presnejšie sa do roku 2022 chystá vypracovať analýzu viacvrstvových kombinovaných materiálov (tzv. tetrapakov), do ktorých sa balia mlieko či džúsy.
viac
20.10.2020
Ak Slovensko „neodflákne“ recykláciu bioodpadov, vyhne sa pokutám EÚ
Minister envirorezortu Ján Budaj dávnejšie burcuje, že treba čosi robiť so zvyšovaním recyklácie komunálnych odpadov (KO), lebo Slovensku hrozia vysoké pokuty EÚ za vývoz na skládky. Odpoveď je tiež dávnejšie známa: dôslednejšie recyklovať bioodpad, vrátane odpadu kuchynského!
viac
29.04.2021
ZMOS odmieta vládne nariadenie k poplatkom za odpady
Združenie miest a obcí Slovenska odmieta návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %