Pondelok 20.03.2023
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
23.12.2021 08:00

Trenčín bude slovenským centrom osláv Medzinárodného roku skla 2022


Ilustračná snímka: (tasr).


Celouniverzitné pracovisko Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne FunGlass sa stane v budúcom roku slovenským centrom Medzinárodného roku skla. Rok 2022 vyhlásila za rok skla Organizácia Spojených národov na podnet Medzinárodnej komisie pre sklo (ICG).


Podľa rektora TnUAD Jozefa Habánika odštartovala príprava masívnej populárno-náučnej kampane, do ktorej sa zapoja nielen výrobcovia či spracovatelia skla, ale aj vedecko-výskumné a umelecké inštitúty na celom svete.

„Národné zázemie pre oslavy roka skla na Slovensku poskytne naše celouniverzitné pracovisko Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá. Táto úloha Centru FunGlass jednoznačne prináleží nielen vďaka aktuálnym výskumným úspechom pracoviska, ale i vzhľadom na tradíciu výroby a spracovania skla v trenčianskom regióne,“ uviedol rektor.

Podľa riaditeľa trenčianskeho centra Dušana Galuseka bude najvýznamnejším podujatím slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov s novými laboratóriami, do ktorých nainštalujú 40  prístrojov. Investícia v hodnote 8,6 milióna eur je financovaná z Európskych štrukturálnych fondov. Medzinárodný rok skla 2022 oslávia aj tradičnými vedeckými podujatiami FunGlass School a FunGlass sympózium 2022 na júlovej celosvetovej konferencii ICG v Berlíne.

V rámci osláv roku skla chce podľa neho FunGlass ponúknuť odbornej i laickej verejnosti aj rôzne populárno-náučné prednášky a diskusie v spolupráci so Slovenskou sklárskou spoločnosťou, Slovenskou silikátovou vedecko-technickou spoločnosťou, občianskym združením Friends of FunGlass a partnerskými priemyselnými podnikmi.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.04.2022
Oslavy Dňa mesta Košice prinesú okolo 50 podujatí
Približne 50 hlavných a sprievodných podujatí je pripravených pri príležitosti 28. ročníka osláv Dňa mesta Košice, ktorý oficiálne potrvá od 29. apríla do 8. mája. Informovalo o tom vedenie mesta na štvrtkovom brífingu.
viac
30.07.2022
Šachový sviatok v Prešove je opäť na obzore
V termíne od 4. augusta do 8. augusta 2022 sa na ZŠ Šmeralova uskutoční už 15. ročník Medzinárodného šachového turnaja PREŠOV OPEN 2022, ktorý je zároveň aj neoficiálnym Krajským majstrovstvom v šachu jednotlivcov.
viac
28.12.2022
Koncoročné oslavy budú tento rok v znamení rodinného Silvestra
Koncoročné oslavy v podtatranskom meste Kežmarok budú tentoraz v znamení rodinného Silvestra.
viac
12.01.2023
Na jeseň vyzbierali v Trenčíne takmer 200 ton biologicky rozložiteľného odpadu
V rámci jesenného upratovania sa v minulom roku vyviezlo z Trenčína viac biologicky rozložiteľného ako objemného odpadu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %