Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
24.03.2023 09:30

Tretina odpadu v Horných Rakovciach bola biologického pôvodu


Ilustračná snímka: (tasr).


Približne tretinu zo 640 kilogramov zmesového komunálneho odpadu z vybraných nádob na sídlisku Horné Rakovce v Turčianskych Tepliciach tvorili zvyšky odpadu z kuchyne.


Ukázala to environmentálna akcia, ktorú v týchto dňoch pripravila samospráva v spolupráci s miestnymi technickými službami (TS) a odborníkmi. Informoval o tom primátor Igor Hus.

"Na environmentálnej akcii zameranej na triedenie odpadu sme si vyskúšali, ako to je s komunálnym odpadom v Horných Rakovciach. Na veľkú plachtu pred budovou gymnázia TS vysypali komunálny odpad z viacerých náhodne vybraných kontajnerov," načrtol Hus.

Pod dohľadom skúsených odborníkov z firmy, ktorá vyhodnotí výsledky tejto akcie, sa dobrovoľníci podľa neho niekoľko hodín prehŕňali v komunálnom odpade a triedili ho. "Najväčšou zložkou, ktorá do zmesového odpadu vôbec nepatrila, bol kuchynský odpad. Napriek umiestneným nádobám špeciálne na zvyšky z kuchyne v komunále stále končí množstvo potravín. Išlo o zemiakové šupky, jogurty, mäso, salámy, dokonca nedojedené jedlá z reštaurácie ešte zabalené v plastových obaloch," priblížil.

Z celkového množstva zmesového odpadu v objeme 640 kilogramov až 240 kilogramov tvoril práve kuchynský odpad. "Mladšia generácia, ktorá sa bola pozrieť na proces triedenia, už presne vedela, kde čo patrí. Potrvá to roky, ale asi treba k pocitu zodpovednosti pri zaobchádzaní s vlastným odpadom začať u tých najmenších," skonštatoval Hus.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2016
Štefan Škultéty: Čerpanie eurofondov je kľúčové z hľadiska regionálneho rozvoja
Predsedovia odborných sekcií Rady ZMOS nám prezradili, ako vnímajú samosprávu v tomto volebnom období a čomu sa venujú ich sekcie. V aktuálnom vydaní Obecných novín odpovedá primátor Turčianskych Teplíc a predseda sekcie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a kúpeľníctva Rady ZMOS Štefan Škultéty.
viac
28.01.2020
Obyvatelia budú môcť opäť využívať mestské poukážky
Samospráva Turčianskych Teplíc začala s vydávaním mestských poukážok obyvateľom. Tí ich môžu využiť pri platení na kultúrnych podujatiach či ako zľavu z poplatku za komunálny odpad. Informovala o tom radnica na oficiálnej stránke mesta.
viac
12.11.2021
Spišská Belá bude čipovať nádoby na komunálny odpad
Mesto Spišská Belá bude v týchto dňoch čipovať nádoby na komunálny odpad v domácnostiach aj u podnikateľov. Paula Grivalská z tamojšieho mestského úradu informovala, že cieľom je zabezpečiť zber dát z vývozu odpadu v reálnom čase, ako aj ich analýzu.
viac
07.10.2023
Samospráva chce zrekonštruovať MŠ v Dolnej Štubni
Materskú školu (MŠ) v Dolnej Štubni, mestskej časti Turčianskych Teplíc, plánuje samospráva zrekonštruovať. Prácami sleduje zlepšenie energetickej efektívnosti objektu, dodávateľa hľadá cez verejnú súťaž.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %