Štvrtok 25.04.2024
Dnes má meniny 
Marek
°C
26.11.2019 12:05

Tribečské múzeum predstavuje premeny Vianoc v priebehu 20. storočia


Ilustračná snímka, zdroj: somnovozamcan.sk


Premeny vianočných sviatkov v priebehu 20. storočia prezentuje výstava, ktorú môžu vidieť návštevníci Tribečského múzea v Topoľčanoch. Výstava je zapožičaná z Vlastivedného múzea v Galante, autorkou scenára je Izabela Danterová.


Doplnená je o betlehemy zo zbierkového fondu Tribečského múzea a kolekciu vianočných ozdôb zo súkromnej zbierky. Verejnosti je sprístupnená do 10. januára budúceho roka.       

Výstava sa zameriava na obdobie 20. storočia, keď sa z domácností čoraz viac vytrácali tradičné prvky Vianoc známe z  roľníckeho prostredia. „Na ponímanie a spôsob slávenia vianočných sviatkov mali veľký vplyv politické, hospodárske a sociálne zmeny v spoločnosti, čo sa výrazne prejavilo najmä v druhej polovici minulého storočia,“ uviedla riaditeľka múzea Blažena Šmotláková. Mnohé pôvodné kultúrne prvky podľa jej slov nahradili nové, importované, tie, ktoré pretrvali, zasa stratili svoj pôvodný magický či symbolický význam.       

Bohatý textový a fotografický materiál prináša informácie o vývoji osláv vianočných sviatkov a ich tradičných atribútov, akými sú vianočný stromček, darčeky, betlehemy, vianočné jedlá, obchôdzky betlehemcov. Zaujímavú prechádzku históriou ponúkajú vystavené vianočné pohľadnice, ktorých tematické zobrazenie odzrkadľuje osudové udalosti v dejinách ľudstva i politické pomery v spoločnosti. Prezentované sú vianočné pozdravy vo forme táborových listov alebo fotografií, ktoré posielali vojaci z frontu svojim rodinám, ale aj pohľadnice z 30. - 40. rokov a ďalších desaťročí 20. storočia.       

Zaujímavá je tiež prezentácia zdobenia vianočných stromčekov, predstavujúca určité vývojové fázy v závislosti od použitých dekoratívnych ozdôb. Na výstave nechýba ani tradičný symbol Vianoc – betlehem, ktorý bol rozšírený najmä v rodinách rímskokatolíckeho vierovyznania. Na vyhotovenie domácich betlehemov sa najskôr používali rozmanité materiály prírodného charakteru, hlavne drevo, ražná slama, kukuričné šúpolie alebo vosk, neskôr k nim pribudol textil, papier, sadra a iné materiály. V roľníckom i mestskom prostredí sa v priebehu 20. storočia mimoriadnej obľube tešili farebné papierové skladacie betlehemy, v rôznom prevedení stvárňujúce biblický príbeh Kristovho narodenia. K ich všeobecnému rozšíreniu prispela dobrá dostupnosť a finančná nenáročnosť.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.02.2017
Tribečské múzeum predstavuje Grécko na úsvite dejín
Výstava ponúka návštevníkom múzea príležitosť oboznámiť sa s pozoruhodným časovým úsekom dejín starovekého Grécka datovaným okolo roku 7000 p. n. l. zhruba do roku 1100 p. n. l..
viac
24.07.2019
Múzeum približuje prírodné dedičstvo topoľčianskeho regiónu
Významné prírodné dedičstvo topoľčianskeho regiónu, jedinečnosť živej a neživej prírody, predstavuje výstava, ktorá sa v utorok začala v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Výstava približuje osobitne chránené územia prírody veľkoplošného a maloplošného charakteru nachádzajúce sa v regióne.
viac
24.01.2020
Tribečské múzeum predstavuje vodu ako nenahraditeľný priestor pre život
Sladkovodné biotopy ako miesta so širokou škálou rozličných druhov rastlín a živočíchov, ktoré oživujú a spestrujú horské, podhorské i nížinné oblasti, predstavuje prvá tohtoročná výstava v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch.
viac
11.03.2022
Tribečské múzeum predstaví jaskyne na Slovensku i v regióne
Najznámejšie jaskyne na Slovensku a najmä v okrese Topoľčany predstavuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Výchovno-vzdelávacie podujatie Jaskyne v našom regióne je svojou štruktúrou určené deťom materských škôl a žiakom prvého stupňa základných škôl.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %