Piatok 03.04.2020
Dnes má meniny 
Richard
°C
21.09.2016 02:22

Trnava ako prvé mesto na Slovensku bude mať cyklovežu


Ilustračná snímka.


Už o niekoľko mesiacov by pri trnavskej železničnej stanici mala vyrásť cykloveža. Bude slúžiť Trnavčanom, ktorí dochádzajú za prácou alebo štúdiom vlakom či autobusom a na stanicu sa vozia bicyklom. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.


      Ide o 11,5 metra vysokú stavbu v tvare dvanásťuholníka s plášťom zo skla, kde bude fungovať automatický samoobslužný systém úschovy. Automat po uložení vydá lístok, celý proces úschovy netrvá ani pol minúty. Každý bicykel má priradenú pozíciu, na ktorú ho dopraví zakladací výťahový systém. Po návrate vloží majiteľ lístok do čítačky a tá automaticky vyráta sumu na zaplatenie. Poplatok bude možné uhradiť v hotovosti i poslaním SMS správy. Výhodou takéhoto parkovania je, že si spolu s bicyklom bude možno uschovať aj prilbu, reflexnú vestu či iné príslušenstvo. Kapacita cykloveže je 118 bicyklov na ploche 8,37 krát 8,37 metra. Okrem klasických bicyklov tu bude možné zaparkovať aj elektrobicykle až do hmotnosti 50 kilogramov.       

Priestor bude sledovaný kamerovým systémom, takže cykloveža poskytne ochranu nielen pred vplyvmi počasia, ale aj pred odcudzením.       

Projekt je naplánovaný na budúci rok, pričom od vybudovania betónového základu je potrebných asi šesť mesiacov na dokončenie celej stavby. Spoločnosť BIKEPROJECT, ktorá cyklovežu pre Trnavu zrealizuje, je jediným európskym dodávateľom ponúkajúcim tento druh bezpečného uskladnenia bicyklov. Ich cykloveže sa nadchádzajú zatiaľ iba v Českej republike, konkrétne v Hradci Králové a Přerove. Trnava sa tak stane prvým mestom na Slovensku a tretím v Európe s automatizovanou cyklovežou.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2018
Príďte povzbudiť majstrov Európy
Pozývame Vás na medzinárodný futbalový zápas výberu starostov/primátorov, majstrov Európy z roku 2016
viac
10.09.2018
SOŠ technická v Košiciach bude mať aj žiakov s mentálnym postihnutím
Stredná odborná škola (SOŠ) technická v Košiciach ako prvá stredná škola na Slovensku prijme žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia.
viac
19.09.2019
Stredné školy budú súťažiť v poskytovaní prvej pomoci
Stredné školy a gymnázia v Trnavskom samosprávnom kraji budú súťažiť v poskytovaní prvej pomoci. Trnavská župa spúšťa súťaž, ktorá naučí mladých ľudí poskytnúť základnú prvú pomoc.
viac
07.01.2020
Prvá cykloveža na Slovensku má kapacitu 118 bicyklov
Automatický parkovací dom pre bicykle dnes (7. januára 2020) oficiálne sprístupnili pri Železničnej stanici v Trnave. Cykloveža je prvou svojho druhu na Slovensku. Podľa hovorkyne Veroniky Majtánovej vynaložilo mesto na jej výstavbu 652 656 eur. Úložné na 24 hodín je stanovené na 0,10 eura.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %