Streda 30.09.2020
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
12.09.2020 04:55

Trnavská župa získala eurofondy na rekonštrukciu vzácneho mlyna v Tomášikove


Mlyn v Tomášikove - súčasný stav


O príspevku vo výške takmer 547 tis. eur rozhodol Monitorovací výbor Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 13. júla 2020.


Rekonštrukcia vodného kolového mlyna v Tomášikove a výstavba návštevníckeho centra v jeho blízkosti budú spolufinancované z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).

Trnavský župan Jozef Viskupič uviedol, že „po úspešnej obnove mlynu v Jelke sa nám podarilo získať eurofondy na rekonštrukciu ďalšej unikátnej stavby a niekdajšej hospodárskej perly. Vodný kolový mlyn v Tomášikove patrí k posledným štyrom svojho druhu, ktoré sa zachovali. Návštevnícke centrum poskytne zázemie múzejno-pedagogickým aktivitám pre deti aj dospelých. Som rád, že sa nám popri záchrane kultúrneho dedičstva darí zatraktívnovať cyklo- a vodnú turistiku v povodí Malého Dunaja.“

Príspevok z EFRR vo výške 547 tis. eur pre Trnavský samosprávny kraj predstavuje 85 % celkových výdavkov. Zvyšných 10 % je financovaných zo štátneho rozpočtu SR a 5 % tvorí spoluúčasť kraja. Zároveň obec Tomášikovo z fondu získala 211 tis. eur na rekonštrukciu miestnej komunikácie vedúcej z obce k vodnému mlynu v celkovej dĺžke takmer 1,7 km.

Vodný mlyn v Tomášikove dal v roku 1893 postaviť János Maticza a mlelo sa v ňom až do roku 1960. Od roku 1982 je sprístupnený verejnosti ako jedinečná technická pamiatka ľudového mlynárstva, ktorú spravuje župné Vlastivedné múzeum v Galante.

Rekonštrukcia mlyna a výstavba návštevníckeho centra budú realizované v rámci cezhraničného projektu „Milling – forgotten craft of our ancestors“ (Mlynárstvo – zabudnuté remeslo našich predkov) podporeného z eurofondov celkovou sumou takmer 1,3 mil. eur pri celkovom rozpočte 1,5 mil. eur. Cezhraničným partnerom projektu je skanzen v maďarskom meste Szentendre (Szabadtéri Néprajzi Múzeum), pre ktorý je z eurofondov vyčlenených 514 tis. eur na obnovu zbierky mlynov a železničnej stanice s úschovňou bicyklov v areáli skanzenu.

Autor: Jozef Viskupič, trnavský župan


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2017
Hornooravskú nemocnicu čaká rozsiahla rekonštrukcia
Žilinská župa kompletne zrekonštruuje a rozšíri gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Hornooravskej nemocnice v Trstenej v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Schválený projekt modernizácie bude financovaný v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
30.07.2018
Dvestoročný Králikov mlyn v Nemšovej sa dočká rekonštrukcie za 110-tis. eur
V Nemšovej sa začala rekonštrukcia dvestoročného Králikovho mlyna, ktorý je jednou z najstarších pamiatok mesta. Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahnu 110.000 eur, hotová by mala byť už tento rok.
viac
15.06.2020
ŽSK zrekonštruuje kaštieľ v Oščadnici
Kaštieľ v Oščadnici bude modernejší i väčší. Žilinská župa začala s jeho modernizáciou v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú viac ako 640-tisíc eur. Župa spolufinancuje projekt vo výške zhruba 300-tisíc eur.
viac
03.07.2020
Trnavská župa zmodernizuje cestu na horský priechod Havran z eurofondov
Trnavská župa získala z eurofondov vyše 4 mil. eur na opravu úseku cesty horského priechodu Havran.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %