Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
08.09.2020 04:25

Trnavský archív pripravil podujatia v duchu myšlienky Minulosť vzdeláva


Ľudovít II. potvrdzuje privilégium Ľudovíta Veľkého z r. 1365 o slobodnom obrábaní viníc vo Sv. Jure (24. 5. 1523). V plnom znení obsahuje potvrdenie Vladislava II. (1508) aj Žigmunda (1402).


September je v Európe zasvätený hmotnému i nehmotnému kultúrnemu dedičstvu našich predkov. Deje sa tak prostredníctvom Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD).


V tomto období sa v oveľa väčšej miere do popredia dostáva myšlienka ochrany hmotnému i nehmotnému kultúrnemu dedičstvu našich predkov, zvyšuje sa informovanosť verejnosti o pamiatkach. Deje sa tak prostredníctvom Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), ktoré vznikli z iniciatívy Rady Európy. Postupne sa k tejto myšlienke pripojilo 50 európskych krajín, medzi nimi aj Slovenská republika v roku 1993.

Štátny archív v Trnave patrí k inštitúciám, ktoré takéto aktivity s nadšením podporujú. Napriek komplikáciám spôsobeným pandémiou koronavírusu spolu s ďalšími trnavskými inštitúciami pripravili bohatý a pestrý program.

Nosnou témou ročníka 2020 je celoeurópsky stanovená téma „Heritage and Education“, alebo po slovensky: Minulosť vzdeláva. Tá sa premietne aj do mnohých podujatí, ktoré ukážu kultúrne dedičstvo ako nástroj na učenie a inšpiráciu pre budúcnosť.

Po štvrtý raz pripravil Štátny archív v Trnave v spolupráci s mestom Trnava prednáškový cyklus O Trnave pod vežou (10. - 28. septembra 2020), ktorý odkryje odkryje laickej verejnosti menej známe, ale pozoruhodné udalosti a témy z histórie Trnavy.

Cyklus otvorí prednáška Mgr. Barbory Kollárovej o Štátnej odbornej škole pre ženské povolania, ktorá pôsobila v Trnave.

Pokračovať bude prednáškou doc. PhDr. Juraja Roháča, CSc. o vzájomnej komunikácii i komunikácii s okolitým svetom Trnavčanov na začiatku novoveku. Realizovala sa dvoma spôsobmi - dôležitá bola verbálna komunikácia medzi obyvateľmi mesta (v spoločnosti bola veľká citlivosť na hovorené slovo). Taktiež samozrejme písomne, čo dokazuje množstvo listov, zachovaných vo fonde mesta, ktoré písali mestským samosprávnym orgánom i konkrétnym obyvateľom mesta ľudia z bližších i vzdialenejších dedín a miest, dokonca aj zo zahraničia. Písomne so svojím mestom a blízkymi komunikovali aj Trnavčania, ktorí z Trnavy odcestovali - najčastejšie z dôvodu obchodu alebo iným dôležitým záležitostiam.

Zaujímavé príbehy zo súdnych siení vyrozpráva vo svojej prednáške Hriešni ľudia slobodného kráľovského mesta trnavského riaditeľka trnavského archívu Júlia Ragačová.

Nasledovať budú prednášky o zaujímavých trnavských remeslách a remeselníkoch – zlatníkoch a čižmároch v podaní Radoslava Ragača a Simony Anderákovej.

Záujemcovia o históriu sa dozvedia o menej známych šľachtických rodoch pôsobiacich v Trnave v 16. - 18. storočí (Denis Pongrácz) aj o zakázanej láske a prevádzkovaní najstaršieho remesla v Trnave (Katarína Boledovičová).

Záver prednáškového cyklu bude patriť prvej svetovej vojne a trnavským gymnazistom, ktorí sa zúčastnili na samotných bojoch - narukovali, bojovali a zomierali. Vojna a následný mier sa prejavili aj na fungovaní školy, ktorej vedenie, profesori a žiaci sa museli vyrovnať s prichádzajúcimi zmenami (Jakub Roháč).

 

Trnava a víno

Aj napriek zrušenému tradičnému trnavskému jarmoku neprídu Trnavčania o jarmočné chute a vône. Prinesú ich tri pamäťové inštitúcie mesta – archív, knižnica a múzeum, a to podujatiami zameranými na vinárstvo v regióne. Štátny archív v Trnave pripravil na 7. septembra Ad fontes vinorum - rozprávanie o víne, pri víne, o dokumentoch k vinárstvu v Trnave, to všetko spojené s ochutnávkou vín z regiónu. Návštevníci si mohli pozrieť originály archívnych dokumentov – napríklad aj najstaršiu listinu týkajúcu sa vína a viníc v Trnave z roku 1291, ktorou Ondrej III. potvrdzuje privilégium Štefana V. o trnavských viniciach z roku 1271.

V stredu 9. septembra 2020 archív v spolupráci s Knižnicou Juraja Fándlyho usporiada Literárny večer, na ktorom predstaví básnika a prekladateľa Mariána Milčáka z Levoče a jeho tvorbu.

Koncom septembra sa uskutoční vernisáž zaujímavej výstavy v štátnom archíve (29. septembra) s názvom Kráľovský hudobný nástroj v slobodnom kráľovskom meste, ktorá sa bude týkať jubilea 25. výročia Trnavských organových dní.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Trnave uzavrie prehliadka poslednej budovy detskej opatrovne na Haulíkovej ulici, a to spolu s prednáškou o začiatkoch predškolskej výchovy v Trnave s ukážkou originálov archívnych dokumentov (30. septembra).

Autor: (mvsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2018
Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2018: Zdieľané dedičstvo
DEKD 2018 slávnostne otvoria v nedeľu 2. septembra v Nitre v rámci programu osláv 770. výročia udelenia kráľovských výsad mestu.
viac
19.06.2020
Spomienka na 70. výročie „Akcie K"
Trnavský archív pozýva v sobotu (20. 6.) na podujatie venované pamiatke obetiam komunistickej likvidácie mužských rehoľných rádov v roku 1950 /Akcia K/.
viac
29.06.2020
Trnava získala 25 000 eur na obnovenie časti opevnenia
Mesto Trnava získalo finančnú podporu vo výške 25 000 eur z Ministerstva kultúry SR. To financie pridelilo v rámci programu Obnovme si svoj dom. Vyplýva to z informácií zverejnených v Centrálnom registri zmlúv.
viac
07.09.2023
Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2023 otvoria v Žiline
Otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2023 na Slovensku sa uskutoční v piatok (8. 9.) v Žiline. Informovala o tom vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu v Žiline Katarína Gazdíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %