Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
06.03.2021 01:20

TSmP vlani vyzbierali z domácností takmer 3400 ton triedených odpadov


Ilustračná snímka TSmP


Prešovčania vlani vytriedili o 350 ton odpadov viac ako v predchádzajúcom roku. Technické služby mesta Prešov (TSmP) vyzbierali z domácností spolu takmer 3400 ton základných triedených komodít – papiera, skla, plastov a viacvrstvových kombinovaných materiálov.


 Najviac, takmer 1200 ton, predstavovali plasty. Objem vyzbieraného skla presiahol 1100 ton a papiera sa nazbieralo necelých 970 ton. Viacvrstvové kombinované materiály vyzbierané v Prešove za minulý rok vážili spolu takmer 140 ton.       

Ako TASR informovala Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy TSmP, množstvo vytriedeného odpadu v krajskom meste každoročne rastie. V roku 2019 predstavovali vytriedené komodity 3000 ton, kým v roku 2014 to bolo len necelých 1100 ton.       

"Kedysi sa triedil len papier a sklo. Separovať sa začalo najprv na sídliskách, vrecový systém zberu odpadov v rodinných domoch sme zaviedli v roku 2006. Postupne sme začali triediť ďalšie komodity – kovy, viacvrstvové kombinované materiály a v rodinných domoch aj biologicky rozložiteľný odpad. Kým na začiatku bolo v celom Prešove rozmiestnených 34 kontajnerov, dnes ich je viac ako 1000," povedala Mihaľová.       

Hoci množstvo triedeného odpadu v posledných rokoch podľa nej rastie, stále prevláda niekoľkonásobne väčšie množstvo zmesového komunálneho odpadu, ktorý končí na skládke.       

"Predchádzajúce tri roky sme neklesli pod 19.000 ton. To je veľmi veľa. Žijeme v blahobyte. Najviac to vidno na odpade. Aj zavedením zberu bio odpadu z rodinných domov, zberom elektroodpadu systémom 'door to door' sa snažíme znižovať tieto množstvá odpadov, ktoré by inak skončili na skládke," vysvetlila Mihaľová.       

Slovensko sa pritom snaží podľa jej slov splniť požiadavku Európskej únie a dosiahnuť 50-percentnú mieru separácie a recyklácie odpadu.       

"Pôvodné plány predpokladali, že sa nám tento cieľ podarí naplniť do roku 2020.  Aktuálne čísla ukazujú, že v minulom roku sme v Prešove vyseparovali 45,01 percenta odpadu. Za posledné roky sa nakladanie s odpadmi u nás už zlepšilo, ale stále máme čo robiť. Nie je to však úloha len pre Technické služby mesta Prešov. Môže k tomu prispieť každý obyvateľ mesta," dodala Mihaľová.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2017
Prešov získal financie na kúpu techniky na zvoz a spracovanie bioodpadu
Prešovská spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a. s. (TSmP, a.s.) bola úspešná pri podávaní projektu zo zdrojov EÚ. Z operačného programu Kvalita životného prostredia tak mesto získalo finančné prostriedky vo výške takmer 830 000 eur.
viac
09.05.2020
Zberné dvory v Prešove budú otvorené aj počas sobôt
Zberné dvory v Prešove sú po novom otvorené aj v sobotu, informuje o tom mesto na svojej webovej stránke. Zberné dvory na Bajkalskej a Jesennej ulici fungovali od vyhlásenia mimoriadnej situácie na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom v obmedzenom režime.
viac
26.01.2021
Mesto Martin začne od februára zbierať kuchynský odpad z domácností
Mesto Martin začne vo februári so zberom kuchynského odpadu z domácností. Podľa primátora Jána Danka budú odpad v závislosti od ročného obdobia pravidelne vyvážať na skládku mimo mesta.
viac
19.02.2021
Prešovčania sa o vývoze odpadu môžu dozvedieť prostredníctvom aplikácie
Obyvatelia rodinných domov v Prešove sa po novom môžu elektronicky dozvedieť, kedy im odvezú odpad. Technické služby mesta Prešov (TSmP) zverejnili na svojej webstránke kalendár, v ktorom nájdu harmonogram vývozu počas celého roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %