Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
09.03.2022 01:35

Turistickú sezónu otvára výstava o vývoji kníhtlačiarstva


Banner.


Turistickú sezónu na Fiľakovskom hrade otvára výstava približujúca vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť.


Po dvoch mimoriadnych rokoch otvára Fiľakovský hrad svoje brány opäť v marci, tak, ako sme boli tradične zvyknutí. Organizácia spravujúca túto národnú kultúrnu pamiatku sa sústavne snaží zaujímavým, ale zároveň poučným spôsobom priblížiť jednotlivé čriepky našej histórie. Turistickú sezónu zaháji tentokrát dočasná výstava s názvom „Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť“, ktorej slávnostná vernisáž sa uskutoční 14. 3. 2022, o 16:30 hod., na piatom poschodí Bebekovej veže hradu. Expozícia zostavená miestnou historickou skupinou Defensores predstaví záujemcom dejiny kníhtlače od 15. po 20. storočie.

Defensores je občianske združenie, ktoré sa už od roku 2012 venuje oživovaniu histórie prevažne z obdobia 17. storočia, s prioritným zameraním na rekonštrukciu vojenských dejín. V priebehu rokov rozšírili vojenskú tematiku o predvádzanie kulinárskych tradícií, v rámci ktorých pripravujú a ponúkajú rôzne druhy jedál z obdobia stredoveku až novoveku. Najnovším prírastkom tohto spolku je práve tlačiarenská dielňa, pomocou ktorej prezentujú viacstoročný vývoj kníhtlače.

Prvé písomné zmienky o tlačiarenských doskách sú dochované približne zo 6. storočia z Číny, odkiaľ pochádzajú prvé tlačené zvitky a knihy. V Európe sa o rozmach sériovej kníhtlače zaslúžil nemecký kovorytec a vynálezca Johannes Gensfleisch (1400 – 1468), známy tiež ako Gutenberg, ktorý vymyslel proces a špeciálne formy na odlievanie kovových písmen, vynašiel tlačiarenský lis či nový druh tlačiarenského atramentu, a zaviedol nové postupy pri samotnej tlači.

Na výstave, ktorá bude sprístupnená do 6. mája 2022, budú môcť záujemcovia vidieť rozličné nástroje a predmety, používané v procese dobovej kníhtlače, ako napríklad kovové písmená, tzv. litery, používané v tlačiarenských lisoch pre tvorbu textu, zmenšený model lisu, drevené alebo medené doštičky, tzv. stočky, slúžiace na tlač obrázkov a grafík, ďalšie pomôcky ako napríklad rydlá, ale jej súčasťou budú aj dobové originály rukopisov a tlačené knihy. Počas trvania výstavy sa môžu vopred prihlásené skupiny zúčastniť aj prednášky a ukážky tohto dobového remesla na požiadanie.

Od 15. marca očakáva hrad svojich návštevníkov každý deň v týždni, od 10:00 do 18:00 hodiny. Aj na tento rok je pripravených niekoľko zaujímavých výstav, kultúrno-vzdelávacích podujatí a tvorivých dielní.

 

Autor: (Hradné múzeum vo Fiľakove)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Noc múzeí a galérií vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na X. ročník celovečerného podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční 20. mája 2017.
viac
19.06.2020
Od júla sa opäť otvoria brány Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea
Mimoriadna situácia prvej polovice tohto roka poznačila aj turistický ruch vo Fiľakove. Turistická sezóna na hrade, ktorý je najnavštevovanejšou atrakciou mesta, sa obvykle zahajuje v polovici marca.
viac
14.03.2022
Na Nitrianskom hrade opäť otvorili vežu katedrály i Diecézne múzeum
Nitriansky hrad sa po zimnej prestávke naplno otvorí turistom. Ako informovala nezisková organizácia Castellum, od soboty bude opäť sprístupnená veža hradnej katedrály i Diecézne múzeum.
viac
28.04.2022
V múzeu vystavia najvzácnejšie archeologické nálezy posledných rokov
V galérii Mestského vlastivedného múzea vo Fiľakove vystavia najvzácnejšie archeologické nálezy posledných rokov z Fiľakovského hradu a jeho okolia. Informovalo o tom Hradné múzeum vo Fiľakove (HMF).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %