Utorok 13.05.2025
Dnes má meniny 
Servác
°C
22.08.2018 01:35

Turistov má do Gelnice prilákať pochwerk a banský skanzen


Banský skanzen, archívna snímka TASR


Mesto Gelnica plánuje vybudovať banský skanzen s dobovým strojom poháňaným vodou - pochwerk. Na realizáciu získalo dotáciu od Košického samosprávneho kraja (KSK) z programu Terra Incognita vo výške 13.285 eur. Mesto tento projekt spolufinancuje sumou 6165 eur.


Skanzen by mal byť umiestnený v blízkosti štôlne Jozef. Návrh schválili mestskí poslanci na svojom augustovom zasadnutí.      

Ako pre TASR povedal primátor Gelnice Dušan Tomaško, pochwerk by mohol byť sprevádzkovaný ešte v tomto roku. "Najbližší funkčný pochwerk je v Nemecku, teraz by mal byť u nás, bude poháňaný vodou z priľahlého Turzovského jazera," spresnil.      

Podľa jeho slov chce mesto vytvoriť aj banský skanzen. "Postupne by sme na neho získavali financie a uchádzali sa o projekty. Vzniknúť by tak malo akési banícke mestečko, kde by boli napríklad starý banícky dom, spomínaný pochwerk, miestnosť, kde by sa baníci prezliekali a podobne. Blízko je aj štôlňa," povedal.      

"Pochwerk sa vďaka dotácii z programu Terra Incognita stane súčasťou expozície bane Jozef. Banský skanzen má vytvoriť areál s ukážkami banských strojov, klopačky, drviacich stolov a ukážok ďalších povrchových objektov a zariadení, ktoré sa v tomto regióne používali," uviedla pre TASR výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus, ktorá program implementuje, Lenka Vargová Jurková.      

Ako pripomenula, skanzen sa má rozširovať a uchovávať pre ďalšie generácie. "Pri návšteve Baníckeho múzea, banského chodníka, bane Jozef a banského skanzenu získa návštevník viacero úzko súvisiacich informácií. Zároveň pôjde o jediný zážitkový produkt cestovného ruchu svojho druhu v Košickom kraji," dodala.      

Podľa slov primátora je malá šanca, aby do Gelnice prišiel veľký investor, preto sa mesto zameriava práve na turizmus. "Ak sem majú prísť turisti, treba ich prilákať na viac dní. Tak sa zvýši obrat gastronomických zariadení, ubytovacích služieb a podobne. Myšlienku sme začali už so štôlňou Jozef, ktorej portál minulý rok získal novú podobu. Menili sme a rozšírili expozíciu baníckeho múzea, máme napríklad dve vyhliadkové veže, banský náučný chodník a okrem iného plánujeme aj detský náučný vlek," spresnil Tomaško.      

Mestské zastupiteľstvo jednohlasne schválilo aj zastavovaciu štúdiu, ktorej odsúhlasenie bolo potrebné v súvislosti s pridelenou dotáciou na realizáciu banského skanzenu a vybudovanie zariadenia pochwerk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.07.2016
Moja milá šaty prala...
Zvyky a tradície pri praní na potoku v podaní Folklórnej skupiny Makovanka z Makova.
viac
13.09.2016
Úroda z polí, sadov a záhrad
Už po piatykrát sa v Skanzene Nová Bystrica – Vychylovka bude konať podujatie - výstava ovocia a zeleniny, spojená so svätou omšou, s požehnaním a poďakovaním za úrodu.
viac
08.11.2017
V Starej Ľubovni vzniklo školiace stredisko pre mladých včelárov
Slovenský zväz včelárov vytvoril v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni miesto, kde sa ľudia môžu oboznámiť s včelárstvom ako remeslom. Projekt sa uskutočnil vďaka podpore grantového programu Zelené oázy, na ktorom spolupracuje Nadácia Ekopolis so spoločnosťou Slovnaft.
viac
21.08.2024
Hornonitriansky banský skanzen po dvoch desaťročiach ukončil prevádzku
Hornonitriansky banský skanzen na bani v Cigli po 21 rokoch ukončil svoju prevádzku. K zatvoreniu pristúpili v auguste pre bezpečnosť návštevníkov. Turistickú atrakciu, ktorá kopírovala cestu baníka do podzemia, navštívilo za dve desaťročia jej fungovania približne 60-tis. ľudí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa