Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
20.03.2024 08:55

Učiteľom budú vyplácané regionálne príspevky, prvý v apríli


Ilustračná snímka


Rezort školstva zavedie v tomto roku regionálne príspevky pre pedagogických a odborných zamestnancov. Prerozdelí 60 miliónov eur.


Cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. Na tlačovej konferencii to uviedol minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker.

„Vidíme veľké rozdiely v tom, kde nám chýbajú učitelia v dôsledku vysokých nákladov. Trpí tým predovšetkým osobitne západná časť Slovenska - Bratislava, ale aj východná časť, okres Košice aj niektoré väčšie mestá," uviedol minister s tým, že nedostatok učiteľov negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania.

Ako avizoval, výška regionálneho príspevku sa určí na základe porovnania platov pedagogických a odborných zamestnancov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti. Vyplácať sa budú podľa ministra v troch termínoch.

„Za mesiace január, február a marec v termíne apríl. Potom to bude do konca augusta a potom september, október, november, december," priblížil. Najvyšší príspevok by podľa jeho slov malo mať mesto Bratislava na úrovni 145 eur, najnižší príspevok je na úrovni 30 eur. Rezort školstva zverejní metodiku prideľovania príspevku na svojej stránke.

„Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch," dodal Drucker. Ministerstvo školstva uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

 

Autor: (Zdroj: skolske.sk, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.06.2018
O príspevok na polopodzemné kontajnery je možné požiadať do augusta
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) predĺžila termín podávania žiadostí o pridelenie finančného príspevku na vybudovanie polopodzemných kontajnerov v hlavnom meste do 1. augusta. TASR o tom informovala hovorkyňa OLO Beáta Humeniková.
viac
19.03.2019
Pre okres Gelnica vláda vyčlenila 1,28 milióna eur
Vláda pod vedením Petra Pellegriniho (Smer-SD) rozdelila počas svojho utorkového výjazdového rokovania v Gelnici 1,28 milióna eur. Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Gelnica, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté. Regionálny príspevok má byť uvoľnený do 30. apríla.
viac
19.03.2021
ZMOS požaduje zmeny v nastavení pomoci NRO
Združenie miest a obcí Slovenska víta novelizačné návrhy zákona o podpore najmenej rozvinutých regiónov v prospech objektívneho, efektívneho a flexibilného poskytovania regionálneho príspevku na podporu najmenej rozvinutých regiónov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %