Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
29.06.2021 04:15

UNICEF hľadá pamätníkov pomoci UNRRA


Letisko Praha Ruzyně, 1946: Vykládka zásielky UNRRA, 60 000 vajec na liahnutie. Snímka zdroj: (© UNICEF/Autor neznámy).


Po 2. svetovej vojne pomáhala organizácia Spojených národov UNRRA krajinám postihnutých vojnou. Jednou z prvých krajín, kam táto pomoc smerovala bolo Československo.


Dovážali sa k nám potraviny - hlavne trvanlivé, či už v konzervách alebo v prášku, ale aj šatstvo, obuv, lieky, zdravotnícke pomôcky a dokonca aj poľnohospodárske stroje na obnovenie ekonomiky.

Mnohí si dodnes spomínajú na pomoc UNRRA, či už z domu alebo zo školy. Niektoré z dodávaných potravín boli pre naše obyvateľstvo dovtedy nevídané - napríklad arašidové maslo alebo grepfruitová šumienka. Deťom vraj veľmi chutili žuvačky a šumienky a naopak, rybí tuk v kapslách sa im hnusil.

Medzi kurióznejšie dodávky pomoci patrila napríklad zásielka vajíčok na liahnutie, ktorá bola doručená letecky do Prahy. Vajíčka by sa dlhou cestou loďou, či vlakom, znehodnotili.

Jedna z vôbec prvých fotografií v archíve UNICEFu pochádza zo Slovenska. Je datovaná do roku 1946. Neznámy fotograf sprevádzajúci zásielky pomoci UNRRA odfotil v Rožňave 9-ročné dievčatko. Stálo bosé na snehu, na priedomí vojnou poškodeného domu. Žilo s tetou a strýkom, pretože jej vojna vzala oboch rodičov. Viac, žiaľ, o nej nevieme. Pomôžete nám ju vypátrať?

Hľadáme pamätníkov pomoci UNRRA

Patríte medzi pamätníkov povojnovej pomoci UNRRA a UNICEF? Poznáte niekoho takého vo svojej rodine alebo susedstve? Pamätáte sa na niečo, čo vám veľmi chutilo alebo naopak veľmi nechutilo z tovaru UNRRA? Možno spoznávate dievčatko z fotografie?

 

 

Budeme radi, keď sa s nami podelíte o svoj príbeh emailom na pamatnici@unicef.sk alebo poštou na adresu Unicef Slovensko, Michalská 7, 811 07 Bratislava.

 

Autor: (UNICEF)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.08.2020
Aj toto leto objavujte finalistov ankety Strom roka 2020
Už tretí rok vyhlasuje Nadácia Ekopolis sprievodnú fotografickú súťaž s názvom „Tour de Strom“ v rámci prestížnej celoslovenskej ankety Strom roka. Tá tento rok oslavuje už 18. rokov.
viac
22.01.2021
Vznik Najvyššieho správneho súdu
Ministerstvo spravodlivosti SR minulý rok presadilo niekoľko zásadných zmien, ktoré sú napĺňaním Programového vyhlásenia vlády v časti Obnova dôvery v právny štát. Jednou z nich je aj zriadenie Najvyššieho správneho súdu, ktorý má fungovať od augusta tohto roka.
viac
12.02.2021
SAŽP spustila vo štvrtok 11. ročník súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila podmienky súťaže Dedina roka 2021. Oficiálne tým spustila jej 11. ročník, nad ktorým prevzal záštitu minister životného prostredia SR Ján Budaj.
viac
14.07.2021
Súťaž Leto s Európou
Ukážte ako trávite dovolenku na Slovensku a pošlite fotografie miest a projektov, ktoré boli financované s podporou eurofondov – hrady, zámky, cyklotrasy, čokoľvek čo počas leta objavíte. Vyhlasovateľom súťaže je Úrad vlády SR. Uzávierka súťaže je 31. augusta 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %