Sobota 22.02.2020
Dnes má meniny 
Etela
°C
17.05.2017 01:05

Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne oslávila 20 rokov svojej existencie


Snímka zo slávnostného galavečera pri príležitosti 20. výročia vzniku Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.


V priestoroch Kursalonu v Trenčianskych Tepliciach sa v pondelok (15. 5.) podvečer uskutočnil slávnostný galavečer pri príležitosti 20. výročia vzniku Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne (TnUAD).


Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ako jediný do roku 1997 nemal na svojom území zriadenú vysokú školu. To sa zmenilo vznikom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Škola patrí medzi najmladšie slovenské univerzity.  Pre Trenčiansky kraj je veľmi dôležitá, keďže vplýva na sociálny aj ekonomický rozvoj kraja. „Po dvadsiatich rokoch môžeme povedať, že projekt Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka je úspešný. Za posledné 4 roky sa univerzita stabilizovala a nabrala na vážnosti. Veľmi si vážim ľudí, ktorí pomohli univerzite a som veľmi rád, že v Trenčianskom kraji máme univerzitu, ktorá nesie meno Alexandra Dubčeka,“ zhodnotil fungovanie TnUAD trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Okrem predsedu TSK sa slávnostného galavečera zúčastnilo viacero významných hostí, či už z oblasti politiky, školstva alebo súkromného sektora. Nechýbali ani exprezident Ivan Gašparovič, syn Alexandra Dubčeka Pavol Dubček či minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. „Univerzita v konkurencii takmer 200 univerzít z celej Európy dostala ako jediná z našich vysokých škôl grant, ktorý je takmer taký veľký, ako sú všetky finančné prostriedky, ktoré štát poskytuje ročne na vedu dokopy. Je podnet aj pre ostatné vysoké školy, pretože toto je cesta k úspechu v oblasti vedy, ktorý naše univerzity môžu dosiahnuť,“ povedal Peter Plavčan.

O zvýšenie kreditu univerzity na vysokoškolskom poli a súčasné úspechy sa postaral pred nedávnom znovu vymenovaný rektor TnUAD Jozef Habánik. „Prajem univerzite, jej študentom, absolventom, pedagógom a všetkým zamestnancom, aby učenie bolo pre študentov potešením a pedagógov poslaním, aby poznanie bolo obohacujúcim dobrodružstvom za múdrosťou, vďaka ktorej budú študenti a absolventi vyvíjať a konštruovať nové technológie pre ľudí,“ poprial rektor TnUAD.

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne ponúka mladým ľuďom okrem štúdia aj voľnočasové aktivity. Ide napríklad o vlastné študentské rádio TrenchTown, univerzitné hokejové mužstvo Gladiators Trenčín, Spevácky zbor TnUAD či Univerzitný folklórny súbor Družba pri TnUAD. Posledné dve zoskupenia sa predstavili aj na slávnostnom galavečeri.

 

Autor: (Matej PLÁNEK, TSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.04.2016
Tridsiatka študentov zložila skúšku dospelosti na Trenčianskom hrade
Študenti 5. ročníka Strednej odbornej školy obchodu a služieb na Jilemnického ulici v Trenčíne sa praktickú časť skúšky dospelosti v odbore hotelová akadémia rozhodli zložiť netradičným spôsobom v dobových kostýmoch v historických priestoroch dominanty krajského mesta.
viac
07.04.2017
Vojenská päťdesiatka a Jilemnického jarná 25-ka
V sobotu 8. apríla 2017 sa pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Trenčín uskutoční 42. ročník diaľkového pochodu s názvom Vojenská päťdesiatka. V nedeľu 9. apríla sa zas môžete zapojiť do 41. ročníka turistického pochodu Jilemnického jarná 25-ka.
viac
03.02.2019
Trenčianska elektrická železnica oslavuje 110. výročie
Obľúbená električka vyrazila na koľaje medzi mestom Trenčianske Teplice a obcou Trenčianska Teplá po prvýkrát už v  roku 1909. Aj po 110 rokoch dokáže tento historický vláčik cestujúcim vyčariť úsmevy na tvárach počas tradičných nostalgických jázd i pravidelnej letnej prevádzky.
viac
05.02.2019
Pilotný projekt Hokejová akadémia otvorí svoje brány už v septembri
Prvá hokejová akadémia v rámci Slovenska vznikne ako súčasť Strednej športovej školy Trenčín v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) už od septembra tohto roka. Prihlášku je potrebné podať do 20. februára!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %