Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny bezprostredne pomáhajú obciam zasiahnutým búrkou na východe Slovenska

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny okamžite zareagovali a iniciatívne oslovovali obce, ktoré zasiahla silná búrka na východe Slovenska. Zamestnanci úradov v teréne zisťujú u samospráv poškodenia verejných budov, infraštruktúry, ako aj rodinných a bytových domov. Informujú ich o dotácii na podporu humanitárnej pomoci i o projektoch, ktoré môžu využiť na pomoc s odstraňovaním následkov búrky. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny sú pripravené pomôcť nie len so spísaním žiadostí, ale ponúkajú aj psychologickú pomoc a podporu.

„Domácnostiam, mestám a obciam postihnutým víchricou na východnom Slovensku poskytneme humanitárnu pomoc. Pracovníci úradov práce v okresoch, ktoré zasiahol živel, okamžite vyrazili do terénu,” informoval bezprostredne minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.

Zástupcovia najviac postihnutých miest a obcí sú prostredníctvom pracovníkov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny informovaní o možnosti poskytnutia jednorazovej finančnej dotácie na podporu humanitárnej pomoci. Tá je určená na pomoc obyvateľom a postihnutým obciam, ktoré sa náhle a neočakávane ocitli v krízovej životnej situácii, napr. pri živelných udalostiach, akou je aj silná búrka a víchrica.

„Naše úrady práce, sociálnych vecí a rodiny neváhali ani minútu a ako náhle to počasie dovoľovalo osobne sa vydali do zasiahnutých obcí. Podľa našich informácií najviac pocítili silu búrky v prešovskom a gelnickom okrese. Medzi tie najčastejšie škody patria zničené, odfúknuté strechy, ale aj rozbité okná, zatečené pivnice či zničená infraštruktúra. Časť strechy odfúkol silný vietor aj z budovy nášho úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove. Na likvidáciu následkov napáchaných búrkou na verejnom majetku môžu samosprávy využiť projekt Podpora udržania pracovných návykov 3, do ktorého je mnoho z týchto obcí už zapojených,“ uviedol generálny riaditeľ a generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy. Pri likvidácii škôd tak samosprávy vedia do terénu nasadiť nezamestnaných, ktorí sú z domácností poberajúcich hmotnú núdzu, alebo sami sú poberateľmi. Títo nezamestnaní zároveň získajú nárok na aktivačný príspevok a pomôžu svojmu okoliu vysporiadať sa s následkami nepriazní počasia. V prípade, ak obec nemá k dispozícii takýchto „aktivačných pracovníkov“ môžu jej pomôcť aj občania spĺňajúci podmienky projektu z inej obce. K dispozícii sú aj iné projekty z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré realizujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny napríklad ide o národný projekt Finančné stimuly pre zamestnanosť.

Zamestnanci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny sú so starostami dotknutých obcí naďalej v intenzívnom kontakte a okrem humanitárnej pomoci či prostredníctvom uvedených projektov ponúkajú v prípade potreby aj poskytnutie psychologickej pomoci. Pripravení pomôcť a poradiť sú aj psychológovia a sociálni pracovníci z poradní komplexnej pomoci v rámci národného projektu Sieť odborného poradenstva.

 

Dotácia na podporu humanitárnej pomoci bližšie k ľuďom

Zamestnanci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny budú pomáhať dotknutým občanom s vypĺňaním žiadostí priamo v obci či meste. Všetky žiadosti budú priebežne spracovávané a postupne doručované na rezort práce za účelom ich posúdenia. Fyzickým osobám rezort práce poskytne dotáciu jednorazovo v maximálnej výške 1 500 eur na domácnosť. Podmienkou je, že v rámci jednej domácnosti môže o dotáciu požiadať vždy len jeden člen domácnosti, pretože sa posudzuje situácia celej domácnosti. Zároveň domácnosť musí splniť zákonom stanovené podmienky. Napríklad, nemôže mať dlhy voči sociálnej či zdravotnej poisťovni. Ak však dôjde k značným škodám na majetku v rámci jedného vyhláseného núdzového stavu alebo tej istej vyhlásenej mimoriadnej situácie, celkovú dotáciu je možné navýšiť maximálne do sumy 3 000 eur. Platí však limit na jednu žiadosť v celkovej maximálnej výške 1 500 eur. V tomto prípade si žiadateľ pomoc formou poskytnutia uvedenej dotácie musí uplatniť najneskôr do 3 mesiacov od vyhlásenia  núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie. Pre obce, ako právne subjekty, je maximálna výška poskytovanej dotácie v sume 15 000 eur.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny identicky postupovalo aj v uplynulých rokoch, keď niektoré regióny Slovenska zasiahli prírodné živly. Doručilo humanitárnu pomoc pre ľudí postihnutých zemetrasením na východnom Slovensku v dvoch kolách v celkovej výške 2,7 milióna eur. V septembri 2024 vyčlenilo ďalších 2,5 milióna eur pre regióny zasiahnuté povodňami.

Bližšie informácie a vzor žiadosti k humanitárnej pomoci pre fyzické osoby sú dostupné na stránke ministerstva: Dotácia na podporu humanitárnej pomoci pre fyzické osoby - MPSVR SR

Bližšie informácie a vzor žiadosti k humanitárnej pomoci pre právnické osoby sú dostupné na stránke ministerstva: Dotácia na podporu humanitárnej pomoci pre právnické osoby - MPSVR SR